Cilt BakımıGenel

Zeytinyağı ile Cilt Bakımı

Cilt için Zeytin Yağı ,Zeytin Yağının Cilde Faydaları,Zeytin Yağı Ciltte Kullanmanın Yolları

Hem meyveleri hem meyvelerden elde edilen yağı son derece sağlıklı olan zeytinler, özellikle ülkemizde son derece yaygın bir şekilde tüketilmekte ve sağlık faydalarından yararlanılmaktadır. Sağlık açısından son derece yararlı olan zeytinyağı ayrıca topikal olarak kullanım avantajlarına  da sahiptir.Bu makalemizde sizlere cilt açısından bu yağımızın faydalarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Cilt için Zeytin Yağı 

Zeytinyağı zeytinlerden elde edilir ve Akdeniz diyetinin temelidir. Tüketildiğinde yağın birçok besinsel faydası vardır, fakat aynı zamanda cilt ve saçlara da sıklıkla uygulanır. Kozmetik açından bu kadar yararlı olmasının yanında zeytinyağı sağlık açısından da son derece yararlıdır.Antitoksidan içeriği,vitamin kaynakları ve içerdiği yağ asitleri ile Canan Karatay’ın da belirttiği gibi adete anne sütü kadar yararlıdır.

ZeytinyağıBiz bu yazımızda daha çok cilt bakımında bu yağın nasıl kullanıldığına ve faydalarına değineceğiz. Cildiniz zeytinyağı kullanmanın yararları hakkında daha fazla bilgi edinin ve en iyi sonuç için nasıl kullanılacağını keşfedin.

Zeytin Yağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı, ciltte erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Zeytinyağı , oksidasyonu önleyen bir madde olan bir antioksidan görevi görür . Oksidasyon, potansiyel olarak hücrelere zarar verebilecek ve kanser gelişimine katkıda bulunabilecek kimyasallar olan serbest radikaller üretebilen bir süreçtir .

Cilde uygulandığında, antioksidanlar erken yaşlanmayı önleyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar güneşe maruz kaldıktan sonra deriye zeytinyağı sürmenin kansere neden olan hücrelerle savaşabileceğini düşündürmektedir.Bilim adamları, zeytinyağının antioksidan özelliklerinin insan cildi üzerindeki etkilerini anlamak için bu alanda daha fazla araştırma yapmalıdırlar.

Zeytinyağı yağda çözünen  vitamin A, D, E ve K’yı içermektedir, bu sağlıklı cilt  için faydalı olabilir. Örneğin, insanlar psoriasis ve egzama dahil olmak üzere çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için tarih boyunca topikal E vitamini yağı kullanmışlardır.

Zeytinyağının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir . Bununla birlikte, zeytinyağının cilt üzerindeki bakterileri kontrol etme yeteneği hakkında çok az çalışma bulunmaktadır. Bir   çalışma zeytinyağı ve kullanmanın etkilerini incelemiştir ve hindistan cevizi yağı ile Staphylococcus aureus ciltte bakterilerine karşı son derece etkili olduğunu bulmuştur. Sonuçlar, her iki yağın da antibakteriyel özellikler sergilediğini, ancak bakire hindistancevizi yağının bakterileri yok etmede daha etkili olduğunu bulmuştur.

Bununla birlikte, zeytinyağı bazen cildin bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Tip 2 diyabetin neden olduğu ayak ülseri olan kişilerde iyileşmeyi  arttırabilir. Zeytinyağı, sıklıkla hem cildi hem de saçları yumuşatmak için kullanılan popüler bir doğal nemlendiricidir. Bununla birlikte, etkinliği konusunda çok az araştırma var.

Zeytin Yağı Ciltte Kullanmanın Yolları

Zeytinyağı kullanmanın yararları yukarıda detaylı olarak belirtilmiştir. Kuru cildiniz varsa, tüm pürüzlü ve kuru bölgeler iyileşir, cildinizin parlamasını ve gençleşmesini sağlar. Yağlı ciltler için cildinizdeki aşırı yağ üretimi kontrol altına alınacak ve gözenekleriniz temiz ve tıkanmamış olacaktır.

1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı parmak uçlarınızı kullanarak, yüzünüze yağı dairesel hareketlerle masaj yapın. Burnunuza, yanaklarınıza ve alnınıza sıkıca sürmeyi deneyin. Şimdi, yüz bezini sıcak suya batırın. Yüz bezini yüzünüze, oda sıcaklığına gelene kadar sıkıca bastırın ve tutun. Bezi çıkarın ve tekrar sıcak su ile durulayın. Bu sefer, cildinizi temizlemek için zeytinyağının üst tabakasını çıkarmaya çalışırken yüzünüze hafifçe sürün.   Bunu her sabah ve gece tekrarlayın. Bir hafta içinde sonuçları görebileceksiniz.

 Zeytinyağı ve Limon Suyu Maskesi

Limon suyu gözenekleri açar ve cildi aydınlatır. Ayrıca bir büzücü ve antiseptiktir.

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu

Limon suyunu zeytinyağında iyice karıştırın. Bunu yüzün her yerine uygulayın ve bir iki dakikalığına masaj yapın.
30 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Soğuk su ile son durulama yapın. Bunu haftada 2-3 kez yapın.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Bu yüz maskesi cildin elastikiyetini, düzgünlüğünü, nemini ve doğal ışıltısını korumaya yardımcı olur. Bal bir nemlendiricidir ve ayrıca donuk cildi gençleştiren antioksidanlar içerir .  Yumurta sarısı, cildi yenileyen ve sıkılaştıran ve güzel bir ışıltı veren besinler içerir.

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurta sarısı

Bir kasede zeytinyağı, bal ve yumurta sarısı alın. Bunları düzgün bir şekilde karıştırın.Bu macunu yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Şimdi, ılık suyla yıkayın. Görünür sonuçları görmek için bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Zeytinyağı ve Zerdeçal Maskesi 

Zerdeçal tozu, bitkisel yüz maskelerinde sadece cilt sorunlarını değil aynı zamanda cilde doğal bir parlaklık kazandırmak için de kullanılır. Curcumin, zerdeçalın cilt üzerindeki yararlı etkilerinden sorumlu olan önemli bir bileşenidir. Yoğurt, bu yüz maskesinde cildi yumuşatır ve laktik asit içeriği ile de cildi hafifletir.

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 2 çorba kaşığı sade yoğurt

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve yüze uygulayın. Yüz maskesini 10-15 dakika kurumaya bırakınız.
Su ile durulayın. Zerdeçal lekeyi deriden çıkarmak için hafif bir yüz temizleyici kullanabilirsiniz. Bunu haftada iki kez uygulayın.

Zeytinyağı ve Hint Yağı Maskesi 

Cilde masaj yapmak için bir yağ harmanı kullanmak cildin doğal yağ üretimini normal seviyelere geri döndürecektir. Cilt hücreleri düzenli olarak beslenerek yenilenir ve cildinizi yumuşak, esnek ve parlak hale getirir. Zeytinyağlı  yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir.

Tüm yağları birlikte karıştırın ve yüz cildine masaj yapın. Nazik dairesel hareketler kullanın. 2-3 dakika masaj yapmaya devam edin. Yağ karışımını 10 dakika daha açık tutun ve ardından ılık suya batırılmış bir bez ile silin.
Bunu haftada 3-4 kez yapın.

Zeytin Yağı ve Cilt İçin Sirke 

Zeytinyağı cildi beslerken, sirke cildin tonunu açar ve hafif asidik yapısıyla cilt tonunu dengeler.

 • 1/2 bardak zeytinyağı
 • 1/4 bardak sirk
 • 1/4 bardak su

Tüm malzemeleri şişeye dökün ve iyice çalkalayın. Yüzünüzde bu karışımın birkaç damla kullanın. Dairesel bir hareketle uygulayın. Bunu bir gecede bırakın. Yatmadan önce her gece bunu tekrarlayın.

Doğal olarak parlayan bir cilde sahip olmak için bu zeytinyağı güzellik bakımları kesinlikle etkilidir. Sonuçta, hepimiz, kimyasal olarak işlenmiş kozmetik ürünlere  zorunda kalmadan parlayan cildi istiyoruz. Zeytinyağı, yukarıda belirtilen tedavilerle kolayca elde edilmesine yardımcı olabilir. Ve hepimiz biliyoruz ki doğal her zaman güvenli ve güzeldir. Ayrıca yardımcı olması açısından Pürüzsüz Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close