Şifalı Bitkiler

Şifalı Chia Tohumu

Chia Tohumu Nedir ? ,Chia Tohumunun Yararları ,Chia Tohumunun Yan Etkileri,Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ? 

Bitkisel kaynaklar her zaman sağlığımız açısından yararlı olmuşlardır. Fakat bu yararları sağlamak için her zaman bu kaynakları nasıl tüketeceğimiz de önem arz etmektedir. Doğu kültüründen gelen chia tohumu da bu bitkisel kaynaklardan bir tanesidir ve faydaları, nasıl tüketileceği hakkında aşağıda bilgiler yer almaktadır. eğer sizlerde bu chia tohumunun faydalarından yararlanmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Chia Tohumu Nedir ? 

 

Doğa bizlere mucizelerini sunmaya devam ediyor. Alternatiftıpta sıkça kullanılan bitkilerden bir tanesi de chia tohumudur. Son zamanlar da ülkemizde de popüler olmaya başlamıştır. Faydalarını yeni yeni keşfetsek de aslında çok faydalı mucize bir bitkidir. Çiya tohumları (chia tohumu ve ya çia tohumu) beyaz, koyu kahve, siyah renklerindedir. İlk çağlarda maya ve aztek uygarlıklarında çok yararlı bir besin olarak kullanılan mucize bir bitkidir. Maya dilinde chia ‘güç’ anlamına gelmektedir. Güney Amerika’dan dünya geneline yayılarak kendini kanıtlamıştır. Aslında bir çeşit adaçayı türüdür bilimsel adıyla  Salvia hispanica’nın tohumlarıdır. Zengin protein kaynakları olarak bilinmektedir. Yağ ve lif içermektedir. Aynı zamanda A, C, B12 vitaminleri ve  kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum gibi çok yüksek miktarda mineraller içermektedir. Yeterli derecede lif içerdiği için diyetlerimizde rahatlıkla kullanabiliriz. %25-30 oranında yağ içeren chia tohumunun büyük kısmını omega-3 oluşturuyor.

Chia Tohumunun Yararları 

 

 • Anemi hastaları kansızlığı tedavi edilmesi zordur. Fakat tedavi etmek için chia mucize bir tohumdur. İçeriğinde bulunan bol miktardaki demir çok faydalıdır. Kan içinde bulunan alyuvarları temizleyerek taze kan oluşumunu sağlamaktadır.
 • CHİA TOHUMUNUN YARARLARI Yapılan araştırmalarda depresyon, bipolar bozukluk gibi ruhsal sorun yaşayan insanlara omega-3 asitleri büyük etki sağlar. Chia tohumunda bulunan omega-3 de oldukça yeterlidir. Aynı zamanda chia tohumu beyninizi tazeleyerek sakinlik ve odaklanmanıza yardımcı olur. B vitamini sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Kilo vermeniz için chia çok yararlı bir bitkidir. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki lif oranı chia tohumunun su ile temas edildiğinde şişerek jel kıvamına gelmesini sağlamaktadır. Bu da iştahınızın kesilmesine ve tokluk hissi yaşamanıza sebep olur.
 • İçeriğinde bulunan proteinler ve sağlıklı yağ asitleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kas oluşumunu sağlar.
 • Chia tohumunun içinde bulunan lifli yapı sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Aynı zamanda zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Bu mucize tohum aynı zamanda insülin direncini arttırmaktadır. İçeriğinde bulunan çözülebilen ve çözülemeyen lifler sayesinde karbonhidratların sindirim hızını yavaşlatır. Tip 2 diyabeti, kandaki glikoz seviyesini düzgün seviyede tutar.
 • Kandaki yağ ve kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler.
 • Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Aynı zamanda cildin parlak ve genç görünmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde etki etmektedir.
 • Chia tohumu aynı zamanda beyni koruyarak kanserli hücrelerin oluşmasını engellemektedir.
 • Aynı zamanda iyi kolesterolün artmasını ve kötü kolesterolün düşmesine etki eder. Bol miktarda enerji verir.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum ve A vitamini bulunduğu için diş sağlığınıza oldukça yarar sağlamaktadır. Dişlerimizin ihtiyacı olan kalsiyum için chia tohumundan faydalanabilirsiniz. Dişlerdeki tartar oluşumunu engeller aynı zamanda ağızda oluşan kokuları da giderir.
 • Özellikle hamile bayanların kullanması önerilen nadir bitkilerdendir. Bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin çoğu bulunmaktadır. Özellikle omega-3 bakımından oldukça faydalıdır.
 • Günlük kalsiyum ihtiyacını sağlamaktadır. Günlük %18 karşılar. Kalsiyum kemik sağlığını, kemik gücünü ve kemik kütlesini korumaktadır.

Chia Tohumunun Yan Etkileri

 

 • Düzenli kullandığınız bir ilacınız varsa doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda vardır. Tohum bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir.
 • Bazı insanlarda alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bulantı, kusma, boğazda şişkinlik, deride dökülmeler görülebilir.
 • Bazı tehlikeli gebeliklerde kullanılması önerilmez.
 • Fazla kullanılması bağırsaklarda gaz oluşumu ve şişkinlik yapabilir.
 • Bu tohumu aşırı tüketmemelisiniz. Tüketildiği takdirde bağımlılık yapabilir.
Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ? 

 

Bu tohumun günlük kullanım sınırı 1-2 yemek kaşığıdır. Yoğurt, süt ve mısır gevreğine katarak tüketebilirsiniz. Kahvaltılardan sonra bir bardak suya 1 yemek kaşığı atarak yarım saat bekleyiniz.

 

Bitkisel kaynaklar nerede yetişirse yetişsin her zaman insanların yardımına koşmuştur. Artık tüm dünyada yetişen ürünler hakkında bilgimiz var ve istediğimize ulaşabiliyoruz. Umarım chia tohumu da işinize yarayacaktır. Bitkisel kaynaklar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kaynağa gidebilirsiniz.

Şifalı Defne Yaprağı

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close