Genel

Sandal Ağacı Yağı ile Cilt Bakımı

Sandal Ağacı  Yağı,Sandal Ağacı  Yağı'nın  Güzellik Faydaları

Sandal ağacı esansiyel yağının sağlık yararları, antiseptik, anti- inflamatuar , antiflojistik , antispazmodik , büzücü, cicatrizant, karminatif, diüretik, dezenfektan , yumuşatıcı, balgam söktürücü, hipotansif, hafıza güçlendirici, sedatif ve tonik bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir. Bu özelliklerinin bazıları sandal ağacı yağı ile cilt bakımı yapmanıza olanak tanımaktadır. Bizlerde bu yazımızda bu konuya eğilerek sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışacağız.

Sandal Ağacı  Yağı

Sandal ağacının esansiyel yağı, 80 yıl olgunlaşmış ağaçlardan elde edilmesi tercih edilmekle birlikte, 40-80 yaş arası olgunlaşmış sandal ağacı ağaçlarından odun buharı damıtılarak da çıkarılmaktadır. Daha yaşlı ağaç, daha iyi yağ rezervini ve daha güçlü olan aromaya sahip olacaktır. Kaliteye ilişkin olarak, Hint Sandal ağacı (botanik adı Santalum albümü ) en iyi olarak kabul edilir. Oldukça pahalı olan Hawaii Sandal ağacı ( Santalum ellipticum ) ve çok yararlı olmayan ancak ticari olarak daha fazla kullanımda olan Avustralya Sandal ağacı ( Santalum spicatum ) olmak üzere iki çeşit daha sandal ağacı bulunmaktadır.  Bu durum sandal ağacı yağının bazı çeşitlere yönelmesinden kaynaklı yok olma tehlikesi ile de karşı karşıya bırakmaktadır. Sandal ağacının esansiyel yağının ana bileşenleri beta santalol, santil asetat ve santalenlerdir.

Sandal Ağacı YağıYüzyıllardır sandal ağacu, dünyanın birçok medeniyetine ve dinine saygılı  bir yer edinmiştir; özellikle de Hinduizm’de, neredeyse tüm sosyal ve dini ritüeller ve törenlerde kutsal ve vazgeçilmez kabul edilen; Bireyin doğuşundan ölümüne kadar  Sandal ağacı her adımda gereklidir. Hindistan’daki bazı topluluklarda bedenleri empoze etmek ve alınlara uygulamak için kullanılan çiçeklerle ve diğer törensel tekliflerle karıştırılmış çeşitli Hindu tanrı ve tanrıçalarına sunulur ve ayrıca ölüleri yakarken  kullanılır.

Sandal Ağacı  Yağı’nın  Güzellik Faydaları

Şimdi güzelliğini geliştirmek için sandal ağacı  yağının  faydalarına değineceğiz.

Sivilceler için Sandal Ağacı Yağı

Sivilce sandal ağacı yağı ile önlenebilir, yatıştırılabilir ve bertaraf edilebilir. Sandal ağacı esansiyel yağının anti-enflamatuar özellikleri, sivilce iltihabı ve kızarıklığı sakinleştirmeye yardımcı olan rahatlatıcı etkilere sahiptir. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri, bakteriye neden olan sivilce ile savaşmaya yardımcı olur ve patlamış yaraları temiz ve mikropsuz tutmaya yardımcı olur. Temiz bir q-ucu kullanarak sivilcenize sandal ağacı esansiyel yağı uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa, uygulamadan önce sandal ağacı esansiyel yağını hindistancevizi yağı / zeytinyağı / jojoba yağı ile karıştırın .

Doğal  Vücut Deodorantı Olarak Sandal Ağacı Esansiyel Yağı 

Sandal ağacı esansiyel yağı mükemmel bir organik deodorant olarak kullanılmaktadır.  Uzun süre kalıcı kokusu, cildinizin hoş kokularla temiz ve ferah hissetmesini sağlar. Cildinizi kötü kokudan sorumlu bakterilerden koruyacak antibakteriyel özellikler içerir. Koltuk altı dairelere yardımcı olduğu, dikenli ısıyı uzaklaştıracağı, yazın cildi serinlettiği ve koltuk altı karartmasına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Sadece 1 damla hindistan cevizi yağında birkaç damla karıştırın ve bir kehribar cam kabına koyun . Temiz parmaklarla bezelye büyüklüğünde bir miktar uygulayın.

Cilt İltihabı için Sandal Ağacı Yağı 

Sandal ağacı esansiyel yağının bir başka güzel faydası da cildin şişlik ve iltihap oluşumunu önlemesidir. Sandal ağacı yağının iltihap önleyici özellikleri, derideki ve saç derisindeki iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. 1 çorba kaşığı zeytin yağında bir damla veya iki sandal ağacı esansiyel yağını karıştırın ve iltihaplı cilt bölgelerini yumuşatmak için uygulayın.

Cilt Lekeleri için Sandal Ağacı Yağı 

Sandal ağacı esansiyel yağı skar dokusu , sivilce izleri, lekeleri ve karanlık izleri soldurmada ve görünümünü azaltmada etkilidir. Yüz buharı ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Büyük bir kabı veya tencereyi saıcak suyla doldurun ve üç damla sandal ağacı yağı ekleyin. Başınızı ve yüzünüzü kasenin üzerinde bir çadır oluşturarak durun ve nefes alırken buharın derinin içine nüfuz etmesini sağlayın. Bu sadece solunum sisteminizi güçlendirmeye değil aynı zamanda karanlık noktaların solmasına da yardımcı olacaktır.

Cilt Beyazlatamada Sandal Ağacı Yağı 

Sandal ağacı esansiyel yağı, bronzlaşmayı ve pürüzsüzlükleri gidermeyi sağlayan cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir. 3 çay kaşığı hindistancevizi yağına 5 damla sandal yağı ekleyin ve cildinizde dengesiz tonlarına uygulayın. Bu cilt yüzeyine ulaşan pigmentin parçalanmasına yardımcı olur, cildinizi eşit bir cilt tonuyla ışıldamasını sağlar.

Yağlı Cilt  için Sandal Ağacı Yağı 

Bilinen bir büzücü olarak sandal ağacı esansiyel yağı, büyük gözenekleri sıkılaştırarak ve aşırı sebum salgısını kontrol ederek aşırı yağlı cildin kurtulmasından çok faydalıdır. Yağ kontrollü yüz maskesi yapmak için 1 tatlı kaşığı yulaf unu bir macun oluşturmak için doğru miktarda suyla karıştırın. Karışıma üç damla sandal ağacı esansı yağı ekleyin. Bunu yağlı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Yüz maskesi kuruduğunda ve çatlamaya başladığında, soğuk suyla iyice durulama zamanı gelmiş demektir.

Kuru Cilt için Sandal Ağacı Yağı 

Yumuşatıcı özellikleri nedeniyle mükemmel bir nemlendirici ve vücut masaj yağı olarak işlev gören sandal ağacı esansiyel yağını kullanarak kuru cildi nemlendirin. Sandal ağacı esansiyel yağı, nemi tutma yeteneğini artırarak cildi yumuşatır. Pul ve kuru ciltlerden kurtulmaya yardımcı olur, bu sayede dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar. ½ çay kaşığı sandal ağacı esansiyel yağı 1 damla kuşburnu yağı koyun ve yatmadan önce  kuru yüzünüze ve idlt alanlarına bu karışı ile masaj yapın. Mükemmel nemlendirilmiş ve parlak ciltle uyanın!

Cilt Sorunları için Sandal Ağacı Yağı 

Sandal ağacı esansiyel yağının en iyi güzellik yararlarından biri, bakteri ve mikropları yok etmeye yardımcı olan antiseptik ve antimikrobiyal özellikler içermesidir. Egzama, rosacea ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntı ve kızarıklıklara yatıştırıcı bir rahatlama sağlayacaktır. 1 fincan soğuk preslenmiş bakire hindistan cevizi yağı 1 çay kaşığı sandal ağacı esansiyel yağı karıştırın . Sakinleştirici bir etki için vücudu / enfekte olmuş bölgeleri ovun.

 

Cildinizin en kıymetli hazineniz olduğunun farkındayız ve size elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Umarım yazılarımız bu açıdan sizlere yardımcı oluyordur. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close