Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Sağlıklı Saçlar İçin, Saç Modelinizi Değiştirin,Saç Sağlığınız için Daha fazla Demir Tüketin,Sağlıklı Saçlar İçin Sınırlı Fırça,Profesyonel Bir Saç ve Saç Derisi Analizine Danışın,Saçlarınızın Kendiliğinden Kurumasına İzin Verin,Saçınız için Biyotin Takviyesi Alın,Saç için Keratin, Keratin için Daha Fazla Protein Yiyin,Saçlarınızı Daha az Şampuanlayın,Saç için Doğal Ürünler Kullanın,Saç Kesim Düzeni Geliştirin

Her kadın parlak, canlı ve ışıltılı saçlara sahip olmak ister fakat bu ancak ve ancak sağlıklı saçlar kazanmanıza bağlıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınıza uygun bakımlar yapmalı, kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden uzak durmalısınız. Ayrıca sizlere hazırladığımız sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler listesine bir göz atarak daha uygun bakımlar yapabilirsiniz. Umarım aşağıdaki bilgiler size yararlı olacaktır, iyi okumalar.

Sağlıklı Saçlar İçin

Bazen saç dökülmesi, hormonal sorunlar, genetik veya hastalık gibi sizin kontrolünüz dışındaki faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Ancak başka zamanlarda, saçlarınız kırılabilir, hasar görür ve kırılmaya eğilimli olur ve görünür saç dökülmesine neden olur.

Bazı saç dökülmelerini ve hasarlarını, diyet takviyeleri, sağlıklı saç derisi tedavisi alma, saç bakımı rejimini değiştirme ya da sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için profesyonel yardım almak gibi saçınızı ve kafa derinizi sağlıklı tutmak için adımlar atarak önleyebilirsiniz.

Saç Modelinizi Değiştirin

 

Bazı saç aksesuarları – saç tokaları, klipsler ve lastik bantlar dahil – saçlarınızı sıkıca bağlamak için kullanıldıklarında geniş saç kopmalarına neden olabilir. Sıkı saçak kuyrukları, mısır tarakları veya örgüler de saçınızda gerginlik oluşturabilir ve kırılmasına ve inceltmesine neden olabilir.

Sağlıklı saçlar için, uzmanlar saç aksesuarlarının kullanımını en aza indirmeyi ve saçınızı çeken saç stillerini sürekli olarak kullanmamanızı önerir. Ve saç aksesuarları kullandığınızda, topuklu saç tokaları, lastik dolgu klipsleri ve lastik bantlar yerine kumaş saç bağları seçin.

Saç Sağlığınız için Daha fazla Demir Tüketin

Diyetinizde yeterli miktarda demir bulunmuyorsa, saç dökülmesine neden olabilir. Doktorunuz bunu kan testiyle kontrol edebilir. Demir eksikliyseniz, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan kolay bir düzeltme, tükettiğiniz diyet demirinin miktarını arttırmaktır.

İyi demir kaynakları;  sakatatlar (ciğer, dalak, böbrek),  istiridye, demirle güçlendirilmiş tahıllar, fasulye, kabak çekirdeği ve ıspanaktır. Ancak, doktorunuzla konuşmadan bir demir takviyesi almayın – çok fazla demir zararlı olabilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Sınırlı Fırça

 

Dermatologlar, saçlarınıza canlı bir şekilde bakmanın yollarından birisi de sürekli saçları taramamaktan geçiyor. Eski bir görüşe göre her gece 100 vuruş fırçalamanın saçları düzeltmediğini aksine saç dökülmesine neden olabileceğini ve bu yöntemin kopmaları da arttıracağını da ifade ediyorlar.

Saçınızı aşırı derecede fırçalarsanız ve ince veya tüylü görünüyorsa, saçınızı ne kadar tarıyorsanız bu sıklığı azaltmayı deneyin. Genellikle, saçınızın sağlığını iyileştirmenin en iyi yolu onu mümkün olduğunca yalnız bırakmaktır.

Profesyonel Bir Saç ve Saç Derisi Analizine Danışın

 

Bazen, saçınızın neden döküldüğünü, dolayısıyla saç dökülmesini nasıl tedavi edeceğinizi veya önleyebileceğinizi belirlemek zor olabilir. Tıbbi geçmişinizi gözden geçirme ve saçınızın sağlığını etkileyebilecek yaşam tarzı faktörleri hakkında soru sormanın yanı sıra, bir dermatolog saç dökülmesinin nedenini belirlemenize yardımcı olması için profesyonel bir saç ve saç derisi analizi yapabilir.

Dermatoloğunuz saçınızı ve saç derinizi dikkatli bir şekilde inceler ve daha fazla bilgi toplamak için saçlarınızdan örnek alabilir veya saç derisi biyopsisi yapabilir.

Saçlarınızın Kendiliğinden Kurumasına İzin Verin

 

Üflemeli kurutuculardan gelen yüksek ısı, saçınıza aşırı derecede zarar verebilir ve kırılmaya duyarlı bırakılabilir. Islak saçlarınıza yakın bir üfleme kurutma makinesi tuttuğunuzda, saçınızın köklerindeki suyu kaynatabilir; bu da saçınızın yanmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Islak saçları havlu ile kuvvetlice ovmak aynı zamanda kırılmaya ve inceltmeye neden olabilir. Saç dökülme riskinizi azaltmak ve saç dökülmesini önlemek için mümkün olduğunca saçlarınızın kurumasını bekleyin ve ısıtmalı şekillendirici aletlerin kullanımını sınırlayın.

Saçınız için Biyotin Takviyesi Alın

 

Biyotin bazen saç dökülmesini azaltmaya veya önlemeye yardımcı olan bir B vitamini olarak kullanılmaktadır. Bazı insanlar diyetlerinde yeterli miktarda biyotin almazlar, bu da biyotin eksikliğine neden olur. Bilimsel kanıt, bir biyotin eksikliğiniz varsa, biyotin takviyelerinin alınmasının saç dökülmesini hafifletmesine yardımcı olabileceğini gösterir.

Biyotin eksikliğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Belirtilerinizi değerlendirebilir ve biyotin takviyelerinin size yardımcı olup olamayacağını belirleyebilir.

Saç için Keratin, Keratin için Daha Fazla Protein Yiyin

 

Saç büyümesini ve sağlıklı saçları teşvik etmek için vücudunuzun yediğiniz gıdalardan yeterince protein alması gerekir. Diyetinizde yeterince protein almıyorsanız, saçınızın yaşam döngüsünü bozabilir ve 2-3 ay içinde dökülmeye başlamasına neden olabilir. Daha fazla et, yumurta, balık, fındık, tohum ve fasulye yiyerek diyetinizdeki protein miktarını artırabilirsiniz.

Saçlarınızı Daha az Şampuanlayın

 

Birçok kişi saçlarını şampuanladığında sanki saçlarınıza iyi bakıyor gibi hissederler. Ancak, günlük ya da tekrarlı şampuanlama saçınıza gerçekten zarar verebilir, kolayca kırılabilir ve ince görünmesine neden olabilir.

Bunun nedeni, ıslak saçların kuru saçlardan daha elastik olması ve fırçalarken cildinizin kırılmaya daha yatkın olmasıdır. Saçınızın kalınlığını ve sağlığını korumak ve saç dökülmesini önlemek için şampuan daha az sıklıkla kullanın.

Saç için Doğal Ürünler Kullanın

 

Çoğu durumda, saç kırılması, saçınıza sert ürünlerin kullanılması ile oluşur. Saçınızı sık sık beyazlatırsanız veya saçlarınızı kıvırmak veya düzeltmek için kimyasallar kullanırsanız, hasar görebilir ve inceltilebilirsiniz. Jel ve saç spreyi gibi her gün sentetik saç ürünleri bile saçlarınızı kurutabilir ve parçalanmasına neden olabilir.

Saç dökülmesi riskini azaltmak ve sağlıklı saçlarınızı korumak için, saç ürünlerinizi kullanmanızı sınırlandırın veya saç bakımı profesyonelinizden saçlarınızı tedavi etmek ve biçimlendirmek için bazı doğal ürünler önermesini isteyin.

Saç Kesim Düzeni Geliştirin

 

Saç dökülmesi saçlarınız hasar gördüğünden ve kırılmaya eğilimli olduğu zaman normal saç kesimleri daha iyi görünmesine yardımcı olabilir. Düzenli olarak kesilen saçların saç dökülme olasılığı daha azdır ve kırılgan bölünmüş uçlar geliştirir ve saç dökülmelerini saç derinize doğru ilerletir.

Saçınızın daha sağlıklı kalmasını ve kopmalarını önlemesine yardımcı olabilmesi için, saçınızı büyütmeye çalışıyorsanız hedefinize aykırı gelebilir, ancak normal saç kesimi aslında saç büyümesinde size yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı saçlar için yukarıdaki önerilerimize dikkat ederseniz başarılı olabilirsiniz. Yazımızı sabırlı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close