Cilt BakımıCilt Maskeleri

Pürüzsüz Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler

Evde Cilt Tipini Belirleme, Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Güzel ve pürüzsüz  cilt her insanın hayali günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde cilt bakımı için yapılması gerekenler konusuna önem verdiğini biliyoruz. Aynı zamanda cildimizin güzelliği sağlığımız konusunda da her şeyin yolunda gittiğinin göstergesi, tabi şimdiye kadar kısaca bahsettiğim istenilen güzelliğe kavuşmak o kadar da kolay değil cildimizin düzenli ve özel bir bakıma ihtiyacı var.  Öncelikle cilt tipimizin farkında olmamız gerekir, böylece doğru ve etkili bir temizlik ve bakım yapabiliriz. Evde kendi yöntemlerimizle de cilt tipimizi belirleyebiliriz.

Cilt Bakımı - Evde cilt tipini belirleme

Evde Cilt Tipini Belirleme

 

Cilt bakımı için yapılması gerekenler konusunda en önemli maddelerden birisi de cilt tipini belirlemektir. Örneğin sabah uyandığınızda temiz bir kâğıt mendille yüzünüzü silebilirsiniz.

Kâğıtta çok fazla yağ kalıntısı varsa bu sizin cildinizin yağlı bir cilt olduğunu gösterir. Yağ kalıntısı yoksa kuru bir cilde sahipsiniz fakat hafif nemli ise normal cilt, bazı bölgeleri nemli ise genelde T bölgesinde görülür ise karma bir cilde sahipsiniz.

Cilt tipinizi belirledikten sonra bakım yapmanız daha da kolaylaşacaktır. Cildinize bakarken dikkat etmeniz gereken bazı etkenler var. Her aldığınız ürünün kendi cilt tipinize uygun olması gerekir aksi takdirde bu cildinizde hassasiyete neden olabilir. Oluşacak herhangi bir sorunda uzmanından yardım almanız gerekir.

Cilt İçin Yapılması Gerekenler

 

Cilt Bakımı - cilt için yapılması gerekenler

 • Cildinize iyi bir şeyler yapmakla başlamak istiyorsanız ilk kural kesinlikle ama kesinlikle makyajınızı çıkarmadan uyumayın.
 • Cilt bakımı için yapılması gerekenler konusundan en önemli olanlarda dış etmenler yani bakterilerdir. Makyaj için kullandığımız fırçalarda bakteri bakımından oldukça zengin ve cildimizin düşmanı olan bu bakterileri uzak tutmamız gerekir bunun için düzenli olarak fırçalarımızı vb. araçlarımızı temizlememiz oldukça faydalıdır.
 • Cildimize uygulayacağım peeling ve maskeleri yüzümüzün ihtiyacına göre haftada iki defa, vücudumuza ise haftada bir defa uygulamamız yeterli olacaktır.
 • Peeling uygulamasından önce gözeneklerimizin açık olması oldukça işimize yarayacaktır. Cildimize uygun temizleyicilerle gözeneklerimizi açabilir veya buhar banyosu da işe yarayacaktır. Peeling sırasında göz ve göz çevreniz gibi hassas noktalarda uzak tutunuz.
 • Peeling işlemi cildin ölü derilerden arınarak altında ki canlı ve taze deriyi ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu işlemi düzenli yapmak çok önemlidir.
 • Yüzünüz de sivilce, kızarıklık veya açık yara varsa peeling yapmamanız gerekir. Cildinizi enfeksiyona açık bir hale getirirsiniz. Aynı zaman da kullandığınız her ürünün içeriğini okuyarak ya da tüm yüzünüze uygulamadan önce ufak bir noktada deneyerek de görebilirsiniz.
 • Cildinizin temizleme işlemi ise cilt tipinize uygun kaliteli bir temizleyici ile yapılmalıdır. Ve aynı zamanda cilt tipinize uygun bir tonik ile temizleme işlemi tamamlanmalıdır.
 • Cildiniz ile ilgili dikkat etmeniz gereken hem yararı hem de zararı olan güneş de UV ışınlarından korunmamız gerekir. Bunun için de cilt tipimize uygun yüksek korumalı bir güneş kremi tercih etmelisiniz.
 • Cilt temizliğinizi ve bakımınızı bitirdikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.
 • Hava kirliliği birçok şeye zarar verdiği gibi cildimize de zarar verir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Aynı zamanda sigara içilen ortamlarda bulunmamaya çalışın.
 • Ellerimiz en çok bakteriyi barındıran organımız gün içinde ellerimizi mümkün olduğunca yüzümüzden uzak tutmalıyız.
 • Cildiniz de siyah noktalarınız varsa bundan kurtulmak için düzenli ve doğru temizliğe özen göstermelisiniz.
 • Su tüketiminin birçok organa yararı olduğu gibi cildimize de büyük ölçüde yararı vardır. Günlük düzenli olarak 8 bardak su tüketmeliyiz.
 • Ve bunların sonunda en önemlisi düzenli uyuyun ve sağlığınıza da dikkat edin.

Yukarıda belirtildiği gibi pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için zaman ayırmak gerekmektedir. Burada belirli genel kurallar cilt bakımı için verilmiştir. Daha ayrıntılı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Bu sayede peelinginizi doğal olarak nasıl yapacağınızı, cilt bakımında nelere dikkat edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Cilt Bakımı

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Summary
Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler
Article Name
Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler
Description
Güzel ve pürüzsüz bir cilt her insanın hayali günümüzde kadınlar kadar erkeklerde cilt bakımı konusuna önem veriyor. Aynı zamanda cildimizin güzelliği sağlığımız konusunda da her şeyin yolunda gittiğinin göstergesidir. evde cilt tipi belirleme, Cilt İçin Yapılması Gerekenler için yazımızı okuyun
Author
Publisher Name
Dermatose
Publisher Logo
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close