Cilt BakımıCilt Maskeleri

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Peeling Nedir ? ,Peeling  Nasıl Yapılır?,Peeling Uygulamasında Sivilce ve Yaralara Dikkat, Peeling Malzemesi Meyveler

Peeling genelde cildi arındırmak ve ciltte oluşabilecek sorunları gidermek amacı ile yapılmaktadır. Bizler bu yazımızda sizlere peelingin ne olduğu, nasıl yapıldığı, doğal peeling yöntemlerini aktaracağız. Fakat unutmayınız ki peeling kimyasal işlemler ile kontrollü olarak da yarpılmaktadır. Burada seçim size ait olmakla beraber kimyasal peeling daha çok faça izi, yara izi ve ameliyat izi gibi derin skar dokularına yapılmaktadır. Aşağıda peeling hakkında bilgi edinerek seçiminizi yapabilir ve meraklarınızı giderebilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Peeling Nedir ? 

 

Peeling nedir ve uygulaması nasıl olmalıdır

Peeling nedir  sorusuna kısa ve öz bir tanım yapacak olursak;zaman içerisinde ciltte oluşan ölü derilerin ciltten temizlenerek canlı ve temiz derinin ortaya çıkması için cilde peeling uygulaması yapılmaktadır. Günlük hayatta hava kirliliği, trafik, toz gibi nedenlerden dolayı cildiniz olumsuz etkilenebilir. Ciltte oluşan bu olumsuzlukları peeling yöntemiyle giderebilirsiniz.

Temiz ve ölü derilerden arınmış bir cilde makyaj yapmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca peeling, kullanacağınız diğer kozmetik ve bakım ürünlerinin cildinize daha kolay nüfuz etmesini sağlar. Dudak kenarları ve göz çevresi hariç bütün cilde peeling uygulanabilir. Peeling yapmadan önce de peeling testi yapmanızda fayda vardır. Bu test için peelingi cildinizin herhangi bir bölgesinde deneyerek alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğine bakabilirsiniz.

Peeling  Nasıl Yapılır?

 

peeling uygulamasında sivilce ve yaralara dikkat

Gece yatmadan önce yüzünüze peeling yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Yüzünüzü temizledikten sonra yüzünüze 1 –2 dakika dairesel hareketler ile hafif bir şekilde masaj yaparak peeling uygulayın. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayıp kurulayın.

Ardından nemlendirici bakım kremi kullanabilirsiniz. Peeling sonrası yüzde hafif kızarıklık oluşabilir bu kısa süre sonra geçmektedir. Fakat ciltte ciddi anlamda kızarıklık kaşıntı ve yanma hissediyorsanız kullandığınız peeling ürününün cilt tipinize uygun olmadığını bilmelisiniz.

Vücut için yapacağınız peeling uygulamasını duştan sonra, el ve ayaklarınız için yapacağınız peeling uygulamasını ise manikür pedikür esnasında yapmanız daha uygun olacaktır. Peeling uygulaması sonrası cildinizi nemlendirmek ve yumuşaklığını sağlamak amacıyla krem kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cildinize haftada 1- 2 kez peeling uygulayarak cildinizi olumsuzluklardan arındırabilirsiniz. Özellikle kuru ciltler için peeling uygulaması önemlidir.

Peeling Uygulamasında Sivilce ve Yaralara Dikkat

 

Sivilceli ve hassas ciltlere peeling yaparken daha dikkatli olmanız gerekir. Haftada sadece bir kez peeling uygulayın. Özellikle doğal ürünler harici kullanılan peeling ürünlerinde hassas davranmalısınız. Çünkü barındırdığı kimyasallar ciltteki hassasiyet süresini arttırmaktadır.

Cildinizde sivilce ve açık yara olan bölgelere peeling yapmaktan kaçının. Bu durumdan kaçınmaz iseniz sivilceleriniz daha da artabilir ayrıca yaralarınız da enfeksiyon kapabilir. Peeling öncesi yüzünüzü mutlaka temizleyerek kimyasal ve kirlerden arındırmalısınız.

 Peeling Malzemesi Meyveler

 

Meyve asitlerinden yapılan ve cilde yüzeysel olarak uygulanan peeling cildin üst tabakısını etkilediği için ciltteki hassasiyet süresi daha azdır. Elinizde evinizde var olan malzemelerden peeling yapabilmeniz mümkün. Taze ve organik malzemelerden yararlanarak kullanacağınız peeling daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Peeling nedir - peeling malzemesi meyveler

Peeling yapımında çoğunlukla greyfurt, limon, narenciye, mango, ananas, elma, üzüm, armut, domates gibi sebze ve meyvelerin kullanımı iyi sonuçlara yol açmaktadır. Bunların yanı sıra glikolik asit ve laktik asit içeren yoğurt, şeker ve süt gibi ürünler de peeling için iyi birer seçimdir.

Meyve peelingi bazen yüzde tahrişe yol açabilir. Fakat bu tahriş ölü hücreleri ciltten temizlediği için tehlikeli bir tahriş değildir. Bu tahriş durumlarında bal kullanarak cildinizdeki tahriş ve kızarıkların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bal cildi nemlendirmede de büyük bir etkisi vardır. Cildinizdeki gözeneklerin küçülmesini ve şişliklerin giderilmesini sağlamak için çilek kullanabilirsiniz. Meyve peelingi yaparken genellikle meyvelerin kabuğu soyulur ve çekirdekleri çıkartılır daha sonra meyve püre haline getirilerek peelinge hazırlanır.

Hazırladığınız pürenin içerisine süt, yoğurt ve bal gibi ürünler ekleyerek kıvamının tutmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız peelingi cildinize uygulayarak 10 dakika bekleyin ve ardından soğuk su ile cildinizi yıkayın. Ayrıca gözeneklerin açılması için buhar banyosu da oldukça etkilidir. Bu sebeple peeling yapmadan önce buhar banyosu yapmanızda iyi sonuçlar doğurmaktadır.

 

Peeling cildin yenilenmesi işlemi olarak yukarıda detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Unutmayınız ki güzel ve ışıltılı bir cilt için peeling tek başına yeterli değildir. Aşağıdaki yazılarımız hem peeling sonrası bakım için hem de genel cilt rutininiz için size yardımcı olacaktır.

Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Pürüzsüz Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler

 

Summary
Peeling Nedir Hangi Peeling Ne İçin Faydalıdır Nasıl Kullanılır?
Article Name
Peeling Nedir Hangi Peeling Ne İçin Faydalıdır Nasıl Kullanılır?
Description
Peeling Nedir Nasıl Yapılır sorusuna kısa ve öz bir tanım yapacak olursak; Zaman içerisinde ciltte oluşan ölü derilerin ciltten temizlenerek canlı ve temiz derinin ortaya çıkması için cilde peeling uygulaması yapılmaktadır.
Author
Publisher Name
Dermatose
Publisher Logo
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close