Genel

Okaliptüs Yağı Faydaları

Okaliptüs Yağı Nedir?,Okaliptüs Yağı Cilt Faydaları ,Okaliptüs Yağının Saça Faydaları

Okaliptüsler ilginç bitkiler olarak karşımıza çıkarlar çünkü tropikal bölgelere özgü kaynaklardır. Okaliptüs yağı bu bölgelerden elde edilmektedir ve artık tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bizlerde bu yağımız hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs yağı, seçilmiş okaliptüs ağacı türlerinin yapraklarından yapılır. Ağaçlar Avustralya, Tazmanya ve yakın adalara özgü bitki ailesi Myrtaceae’ye aittir . 500’den fazla okaliptüs türü vardır, fakat Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus’un  esansiyel yağları, tıbbi özellikleri nedeniyle daha çok kullanılır. Uçucu yağlarının çıkarılmasının yanı sıra, okaliptüs ağacının kabuğu kağıt yapımı için kullanılır ve ayrıca Avustralya’da yakıt ve kereste olarak kullanılır.  Geleneksel olarak okaliptüs yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan analjezik bir ajan olarak kullanılmaktadır ve enflamasyonu azaltma ayrıca solunum yollarını iyileştirme yeteneği nedeniyle değerlidir. Ve bugün, okaliptüs yağı faydaları ve kullanımları yaygındır ve yağ, merhemleri, parfümleri, buhar losyonlarını ve temizlik ürünlerini iyileştirmede yaygın olarak kullanılır.

Okaliptüs YağıOkaliptüs yağının% 70-90’ını oluşturan okaliptol veya 1,8-cineole, antioksidan, anti-inflamatuar ve ağrı giderici etkilere sahiptir. Okaliptüs, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla savaşma yeteneği ve inatçı mukusun solunum sistemini temizlemede yardımcı olmasıyla da iyi bilinir. Bu nedenlerden ötürü, okaliptüs kesinlikle  çok yönlü bir yapıya sahiptir. Ekstraksiyon yönteminin, uçucu yağlardaki yararlı bileşiklerin çeşitliliğini en iyi şekilde muhafaza edebildiğini , sıklıkla CO2 kullanarak soğuk ekstraksiyon yapılarak da elde eidlir. Buhar damıtma ve yüksek ısı veya uçucu kimyasallar kullanan diğer yöntemler, aynı düzeyde yararlı bileşiklerle sonuçlanmaz.

Okaliptüs Yağı Cilt Faydaları 

  • Yağ, geniş çözülme ve iyileştirici özellikleri nedeniyle ilk yardım amaçlı olarak büyük ölçüde kullanılır. Kesik, küçük yaralar, kabarcıklar ve çürüklerin tedavisinde kullanılır. Yağın uygulanması ayrıca cilt tahrişini ve böcek ısırıklarını da iyileştirir . Özellikle cilt döküntüleri ve yağlı kompleksler için uygun olan bu yağımız herpes, sivilce ve suçiçeği için de kullanılır. Etkili bir ev yapımı ilaç için, okaliptüs esansiyel yağını sorunlu bölgelere eşdeğer miktarda elma sirkesi ile karıştırarak  sürülmesi uygundur.
  • Pek çok aromaterapist, okaliptüs yağını kullanır. Tatlı kokulu yağın solunması vücudu rahatlatmaya yardımcı olur. Sıcak bir banyoya birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Buhar ve aroma sakinleşmenize yardımcı olur. Okaliptüs yağı suda çözünür değildir ve suya eklemeden önce bir dispersan ile karıştırmanız gerekir. T
  • Okaliptüs yağı, rahatlatıcı veya terapötik masajlarda kullanılabilir. Bu esansiyel yağı birkaç damla hindistan cevizi veya badem yağına ekleyin ve cildinize yumuşak sürtünme hareketi ile uygulayın.
  • Okaliptüs yağı zona tedavisinde kullanılabilir. Okaliptüs esansiyel yağı antiviral ve antienflamatuar bir ajan olduğundan, güçlü analjezik özelliklerinden dolayı döküntünün neden olduğu ağrıyı hafifletebilir. Sıcak bir banyoya eklenebilir veya kızarıklıktaki sıcak kompreste kullanabilirsiniz.

Okaliptüs Yağının Saça Faydaları

Okaliptüs yağı, enfeksiyondan korunmaya yardımcı olabilecek,  gözenekleri tıkayabilen kirleri çıkaracak antifungal özelliklere sahiptir. Saç için bazı okaliptüs yağı faydalarını  arasında ;

Foliküller, tüylerimizin büyüdüğü yerden küçük açıklıklardır. Okaliptüs yağı, kan damarı daralmasını ve temizliğini destekleyen birçok içeriğe  sahiptir. Bu süreç, daha sonra, folikül uyarılmasını teşvik eder. Stimülasyon saç gelişimini destekler.   Okaliptüs esansiyel yağı kanıtlanmış bir folikül uyarıcısıdır.

Okaliptüs yağı saçınızın parlaklığını, kalınlığını ve genel sağlığını iyileştirir. Ancak, çok fazla kullanım aslında parlamayı azaltabilir ve yağlı bir saç derisine neden olabilir. Çoğu uzman, banyodan önce bir saat  saçlar için okaliptüs yağının kullanılmasını ve daha sonra iyi bir saç kremi ve bunu takiben iyi bir şampuan yıkaması yapılmasını önermektedir.

Okaliptüs ve zeytinyağı karıştırın ve saç köklerine ve tarak için kan akışını teşvik etmek için bu sıcak yağ karışımını saç derisine hafifçe masaj yapın. Şampuan ile yıkayın ve durulayın

  • 50 ml beyaz sirke
  • 5 ml okaliptüs yağı
  • 1 litre su

Kaşıntılı bir saç derisini rahatlatmak için, yukarıdaki bileşenleri doğru şekilde birleştirin. Eşit dağılımı sağlamak için saçları lavaboda birkaç kez yıkayın. Anında rahatlama sağlamak için hemen şampuanlayın ve saçınızı şekillendirin.

Okaliptüs uçucu yağının birçok böcek kovucu özelliği vardır. Doğal bir pestisittir. İnsanların okaliptüs esansiyel yağını bitler için bir tedavi olarak kullanması oldukça yaygındır. Okaliptüs esansiyel yağı saçlar için iyidir, saç derisini temizler, nemlendirir ve saç gelişimini destekler. Bu nedenle, saç üzerinde şiddetli olan geleneksel tedavilere mükemmel bir alternatiftir. Bu şampuanlar ve diğer ürünler, kaşıntılı ve döküntülere neden olabilecek zararlı kimyasallara iyi bir alternatiftir.

Okaliptüs yağını normal şampuanınıza 1/10 oranında ekleyin (örneğin 60 ml şampuan karışımı içinde 6 ml okaliptüs yağı). Şampuanı saçınıza sürün ve 10 dakika boyunca plastik bir duş başlığıyla kaplayınız. Başlığı çıkarın, saçları durulayın ve havluyu kurulayın.

 

Bitkisel yağları kullanırken doğru oranlarda kullanmak ve dikkatli olmak gerekir. Bunun için her zaman ufak miktarlarda denemeler yaptıktan sonra saç ve cildiniz için bu yağları kullanmanız daha doğru olacaktır.Sağlıcakla kalın…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close