Genel

Lavanta Yağı ile Cilt Bakımı

Cilt için Lavanta Yağı, Sivilcelere Lavanta Yağı,Egzama için Lavanta Yağı ,Lavanta Yağı Yanıkları İyileştirir ,Lavanta  Yağı Böcek Isırıklarını İyileştirmede Yardımcıdır ,Lavanta Yağı Yorgun Kasları Dinlendirir 

Cilt bakımı gerçekten hassas bir konudur. Yaptığımız neredeyse her şey cildimizi dengeden kurtarabilir ve aşırı kuruluk, yağ tabakası, sivilce veya döküntüye yol açabilir. Stres, hava durumu veya yeni bir ürün kullanmak gibi günlük konular cildimizi bir şekilde korkutabilir. Bu özellikle hassas ciltler için geçerlidir.Cilt bakımı  için harika bir katkı, lavanta  yağı olabilir. Lavanta yağı, cildinizi düşündüğünüzde düşündüğünüz ilk şey olmasa da, inanılmaz faydaları vardır ve cildiniz için harikalar yaratabilir. Bu yağ, hem aroması hem de iyileştirici özellikleri için eski çağlardan beri kullanılmaktadır  ve faydaları bugünkü kadar güçlüdür.

Cilt için Lavanta Yağı

Lavanta Yağı ile Cilt BakımıLavanta  yağı lavanta bitkisinin güzel mor çiçeklerinden damıtılır. Bu yağ, uçucu yağlar arasında parlayan bir yıldızdır çünkü çok yumuşaktır, ancak çok güçlüdür. Lavanta yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve ayrıca toksinleri temizleyip çıkarabilmektedir. Esansiyel yağlarda yeniyseniz, denemeye başlamak harika bir şeydir. Lavanta, en nazik esansiyel yağlardan biri olmasına rağmen, doğrudan uygulandığı takdirde özellikle hassas cildi tahriş edebilir. Birkaç damla lavanta esansiyel yağını bir çay kaşığı  organik bakire hindistan cevizi yağına karıştırarak seyreltebilirsiniz. Bu karışımla, cildinizi parlaklık ve şifa verecektir. Aşağıdakiler lavantanın cildinize fayda sağlayabileceği  bazı uygulamalar vardır.

Sivilcelere Lavanta Yağı

Lavanta yağı, akne sorunlarından kurtulmak için bakabileceğiniz birkaç doğal içerikten biridir. Yağ, akne ve iltihaplanmaya neden olan bakterilerle savaşabilen antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Pamuklu çubuk kullanarak sivilce lekelerinizde biraz lavanta yağı sürebilirsiniz.

Egzama için Lavanta Yağı 

Egzama çok utanç verici bir cilt rahatsızlığı olabilir, ancak sadece elverişli bir lavanta yağı yoksa. Bunun nedeni, yağın kaşıntıyı hafifletme ve egzama belirtilerini azaltma yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca cildi nemlendirerek tahriş olan bölgeleri de nemlendirerek, iyileşme sürecini hızlandırır. Bu amaç için kullanmadan önce lavantanın bir taşıyıcı yağda seyreltilmesi tavsiye edilir.

Cildi Detoksifiye Eder 

Çevresel toksinlerin ve diğer kirleticilerin iğrenç çeşitliliği göz önüne alındığında, cildimizin çoğu zaman maruz kaldığı için, cildimizin sağlığının her geçen gün kötüleştiğini bilmek şaşırtıcı değildir.Ama kurtarma için lavantamız var; kirletici maddelerin cilt üzerindeki zararlı etkilerine karşı savaşabilen güçlü antioksidanlar içerir.Lavanta yağının, cilt bakterilerinin büyümesini engelleyebilecek birkaç güçlü esansiyel yağdan biri olduğu bulunmuştur.

Lavanta Yağı Yanıkları İyileştirir 

Lavanta yağının antiseptik ve antiinflamatuvar özellikleri yine burada bir rol oynamaktadır. Yağ yanıkları iyileştirmede faydalıdır ve ayrıca yaraların   tedavisine de yardımcı olur . Ayrıca lavanta yağı da ağrı kesici olarak işlev görür. Sadece yaklaşık 10 dakika akan suyun altında tuttuktan sonra yanmış alana birkaç damla lavanta yağı sürün. Bunu yapmak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ancak, ciddi yanıklar durumunda derhal doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Lavanta  Yağı Böcek Isırıklarını İyileştirmede Yardımcıdır 

Ciddi bir problem olmasa da, böcek ısırıkları günlük aktivitelerinizi bozabilir. Ama bu kullanışlı lavanta yağınız olduğunda böyle olmaz. Böcek ısırığı veya sokmaya birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve kaşıntı ve şişliğin önemli ölçüde azaldığını görün. Lavanta yağı iyi bir böcek kovucu olarak hareket edebilir ve geleneksel olarak böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Lavanta Yağı Yorgun Kasları Dinlendirir 

Kaslarımızın uzun bir günün ardından ne kadar yorgun olabileceğini biliyoruz; ve ayrıca iyi bir masajın sizin için ne kadar rahatlama hissettireceğini de biliyoruz. Bu, lavanta yağının görmezden gelmemesi gereken bir şey olarak ortaya çıktığı yerdir. İdeal olarak, 4 ile 6 damla yağın geniş bir banyo suyuna  eklenmesiyle lavanta banyosu hazırlayabilirsiniz. Sonra bunu suya ekleyin. Ellerinizi veya ayaklarınızı bu banyoda yaklaşık 10 dakika boyunca ıslatın ve yenilenmiş ve rahatlamış hissedin.

Bir Toner Olarak Lavanta Yağı 

Lavanta yağı cilt tonunu  dengeler ve cildinizi sıkılaştırır, böylece dolaşımını artırır, böylece cilt hücrelerine yeterli miktarda oksijen ve beslenme sağlar. Bu, hücrelerin sağlıklı kalmasına ve yenilenme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Evde lavanta  ve su ile toner yapabilirsiniz. Bir kasede 100 ml su kaynatın ve daha sonra lavanta tomurcuklarına koyun, böylece tamamen suya batırın. Kaseyi örtün, demlemek için birkaç saat bekletin. Karışımı temiz bir cam şişeye boşaltın ve soğutun. Bu lavanta suyunun bir kısmını pamuklu bir pedin üzerine püskürtün ve yüzünüzü hafifçe silin (yüzünüzde yıkadıktan sonra). Bu, cildinizi toner gibi yeniler.

 

Cilt bakımınız için ayrıca Cilt için Nane Yağı yazımıza bakabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close