Cilt BakımıCilt Maskeleri

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Cilt ve Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?,Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı,Kayısı çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı yağı veya kayısı çekirdeği yağı olarak bilinen ve cilt, saç ve tıbbi amaçlı kullanılan bu güzel yağımız hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda cilt ve sağlık faydalarından, kullanımından bahsedeceğiz. Yazımızı kayısı çekirdeği  yağı hakkında ayrıntılı ve detaylı bilgiler barındırmaktadır. Umarım okuyucularımıza da yararlı olacaktır.

Kayısı Yağının Cilt ve Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

 

Kayısı çekirdeği yağı olarak da adlandırılan kayısı yağı kayısı – Prunus armeniaca’nın tohumundan veya çekirdeğinden preslenmiş, ince, kokusuz bir yağdır. Genel olarak masaj dünyasında kullanılan kayısı yağı, kullanmayı seçtiğinize bağlı olarak çoklu fayda sağlayan çok yönlü bir yağdır.

Genellikle büyük miktarlarda üretilen kayısı yağı doğal sağlık mağazalarında ve eczanelerde   hem de çevrimiçi sitelerde  kolayca bulunur. Fiyatlar, kayısı çekirdeğindeki yağın nasıl ekstrakte edildiği ve gıda kalitesinde olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Kişisel veya ailenizde fındık alerjisi geçmişiniz varsa, kayısı yağı, karşılaştırılabilir fiyatlı tatlı badem yağı ile benzer bir doku ve renk sunar; bu da alerjik reaksiyon üretme eğilimi göstermez. Kural olarak kayısı çekirdeği yağı, yaygın olarak kullanılan diğer yağlara kıyasla daha uzun raf ömrüne sahip olma eğilimindedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı

 

Bu sarı renkli taşıyıcı yağ, cilde derince temas eder. Kayısı çekirdeği yağı, banyo ürünleri, makyaj, parfüm, losyon masaj yağı, vücut  yağı ve dudak ürünlerinde kolaylıkla uygulanır ve emilir. Hafif yağ, vücudun doğal olarak ürettiği yağ dokusuna yakın bir özellik göstermektedir.

Genellikle avokado, zeytin ve susam yağı ile karşılaştırıldığında, kayısı çekirdeği yağı, mineral ve badem yağlarının yerini alabilir Yağ asitleri kuru cildi besleyen yumuşatıcılar gibi davranır ve vitaminleri cildin yumuşaklığını ve elastikiyetini gençleştirir

Yemek yağı

Kayısı çekirdeği yağı,  her tür pişirme için uygundur, çok amaçlı bir yağ olarak kullanılmaktadır. Tekli doymamış yağdan zengindir, gıda sınıfı kayısı yağı, özellikle bitkisel yağlar  ve diğer doymuş yağ kaynakları yerine  kullanıldığında LDL’yi veya “kötü” kolestrolü düşürebilir ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir.

Cilt Zenginleştirme

Güzellik ve cilt bakımı  için kayısı yağının, cildinize benzer bir lipit içeriğine sahip olan yağlardan biri olduğuna dikkat çekmektedir. Cildin lipid içeriği çok düşük olduğunda kuru ve tahriş olmuş cilt  için kayısı yağının topikal uygulanması, bu kaba hasarlı cildi rahatlatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Yağın ince dokusu, cildin daha hızlı nüfuz etmesine olanak tanır; bu sayede kalıcı veya çatlamış deri kalıntısı olmaksızın daha hızlı bir iyileşme ve beslenme teşvik eder. Kayısı yağının egzamaya bağlı cilt kaşıntı ve tahrişini gidermede de yararlı olduğunu bilinmektedir.Ek bir fayda olarak, kayısı yağının kırışıklıkların görünümünü önlemeye ve en aza indirmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Taşıyıcı yağ

 

Kayısı yağı aromaterapi alanında bir taşıyıcı yağ olarak kullanılmak için birinci seçenek sunmaktadır. Kayısı yağını topikal olarak kullanırken, lavanta, papatya, gül, lila, yasemin ve ylang-ylang gibi çok çeşitli uçucu yağlarla harmanlayarak hafif bir masaj yağı elde edebilirsiniz.  50 gram başına 25 damla uçucu yağ önerilmektedir. Kayısı yağının yetişkinler için masajlarda kullanılması.

Yumuşatıcı Etki Gösterir

 

Kayısı çekirdeği yağı, yağsız bir yumuşatıcı madde olarak işlev görür. Yüksek miktardaki esansiyel yağ asitleri nem dengesini sağlar ve  cildin ipeksi ve nemli bırakacak şekilde boşlukları doldurur.

Cildinizi yeniden canlandırmak için bu  yağı vücudunuza sürün; oleik, linoleik ve linolenik asitler akne, iltihap ve nemle tıkanıklığa karşı savaşırken kullanılan kayısı çekirdeği yağı nemi de cildinizde kitleyerek yumuşak bir cilt dokusu yaratır. Cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmek için yağın linoleik asitini ve kozmetikte yaygın bir yumuşatıcı ve emülgatör olan oleik asiti arinaya benzer bir his ve yetersiz iyileşmeyi yumuşatmak için kullanın.

Nemlendirici Maske

 

Bu taşıyıcı yağ, vücuda hızlıca emer Oklüzif olarak, yumuşak, pembe cildi ortaya çıkarmak için nemi mühürler A vitamini içeriği cildin yağlanmasını ve iyileşmesini sağlar esnek ve ipeksi bırakır.Kayısı çekirdeği yağı, deri hücre zarlarını geri yüklemek için derinin derinliklerine geçer ve uzun süreli hidrasyon ve rahatlama sağlar. Yağ asidi kuru, hassas ve pullu cildi besler ve yağ bazlı kozmetikleri kolayca çıkarır.Cildi cildinize su ile ovmak yerine kirleri, yağları ve makyaj kalıntısını çözmek için kayısı çekirdeği yağı kullanarak yumuşamaya devam edin

Esneklik Arttırıcı

 

Genç cildinize kolayca emilen bu yağ vitaminleri ile yarar sağlar. Bu yağın yüksek miktarda E vitamini, cildin elastikiyetini ve netliğini korumayı artırır. Antioksidan vitamin E, serbest radikal hasar ve iltihap ile savaşmaktadır Yağın doymamış yağ asitleri hücre membranlarını daha esnek hale getirerek elastikiyeti arttırır

Yaşlanma Önleyici Ajan

 

Kollajen için C vitamini gereklidir. Kayısı çekirdeği yağı içeriğindeki  antioksidan C vitamini, cildi daha fazla kararlılık ve yumuşaklık kazandıran kolajen üretimini teşvik eder E vitamini yanında C vitamini, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak yaşlanma izlerini maskelemektedir. Benzer şekilde, kayısı çekirdeği yağı içerisindeki A vitamini, UV’ye bağlı cilt hasarını onarır ve kırışıklıkları, ince çizgileri ve kaba deriyi azaltmak için cildi pürüzsüzleştirir

Kayısı Tohumları Besin Öğeleri

 

Kayısı çekirdeği yağı veya çekirdekleri, tartışmalı bir sağlık gıda türüdür ve kanser önleyici olarak kullanılmaktadır.  Tekli doymamış yağca tohumlar yüksektir ve iyi bir protein ve diyet lifi kaynağıdır. Tohumların içindeki yağ, E vitamini sunar. Ancak tohumlar, potansiyel olarak ölümcül bir toksin olan siyanürü de içerir. Vücudunuz az miktarda siyanürü detokslayabilirken, çok fazla kayısı çekirdeği yağı veya çekirdeği tüketmeniz sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Acı ve Tatlı Kayısı Tohumları

 

Kayısı tohumlarının besin içeriği ve toksisitesi çeşidine göre değişir. Kayısı çekirdeği, tatlı tadında ve siyanürde düşüktür. Bu tatlı kayısı tohumları, badem yerine geçebilecek uygun maddelerdir. Acı badem tohumları, daha yüksek seviyelerde siyanür içerir. Ürün etiketi, kayısı çekirdeğinin tatlı veya acı kabul edilip edilmediğini belirtmelidir. Ancak, tatlı kayısı tohumlarından bile biraz acı bir lezzet çıkabilir.

Beslenmeye Genel Bakış

 

1/4 bardak kayısı çekirdeği, 160 kaloriyi, 130 kaloriyi yağdan veya 14 gram yağ içeriyor. Sadece 1 gram yağ doymuş yağ olarak bulunur. Kayısı tohumları, kolestrol içermez, ihmal edilebilir miktarda sodyum veya potasyum içerir. Bir porsiyon kayısı çekirdeği şekeri 2 gram ve diyet lifi 5 gram içeren 7 gram karbonhidrat içerir.

Kayısı çekirdeklerinin tek bir porsiyonunda 7 gram protein bulunur. Kayısı tohumları, çoğu vitamin veya mineralin önemli bir kaynağı olmasada, 100 gram papatya, kayısı çekirdeği yağı başına 4 miligram E vitamini içermektedir.

Kayısı çekirdeği bazı araştırmacıların kanseri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanılan amigdalin ve iskemik kalp rahatsızlığının tedavisinde yararlı olabilecek pangamik asit içermektedir. Bu bileşiklerin seviyeleri, pişmiş veya işlenmiş tohumlara kıyasla çiğ kayısı tohumlarında en yüksek seviyededir. B-17 vitamini olarak amigdalin ve vitamin B-15 olarak pangamik asit ile ilgili kaynaklar bulunabilir.

Güvenli Tüketim

 

Siyanür kayısı ve kiraz, şeftali ve badem gibi meyvelerin tohumlarında doğal olarak bulunur. Kayısı çekirdeği başına siyanür miktarı, boyutuna ve çeşidine göre değişir, ancak ortalama olarak kayısı tohumu 0.5 miligram siyanür içerir. Yaş ve karaciğer sağlığı gibi faktörlere bağlı olarak ölümcül siyanür dozu vücut ağırlığının kilogramı başına 0,5 miligram ile 3,5 miligram arasındadır.

Vaka incelemelerine dayanarak, 175 kiloluk bir erkeğin ölümcül dozu günde 80 ile 560 kayısı tohumuna kadar değişir. Kadınlar için ölümcül doz günde 65 ile 455 tohumdur. Zehirlilik düşük dozlarda oluşur, bu nedenle ölümcül aralık aşırı bir üst limit olarak görülmelidir.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 

Kayısı çekirdeği – meyvenin merkezinde bulunan tohumlar – yüksek B17 seviyelerine sahiptir. Teknik olarak bir vitamin olmamasına rağmen, B17 sürekli olarak  bir vitamin olarak adlandırılmıştır. Artrit ile ilişkili ağrıyı azaltmak ve kan basıncını düşürmek için faydalı özelliklere sahip olarak amigdalin olarak da bilinen B17’yi açıklamaktadır. Bununla birlikte, amigdalin’in en sık başvurulan özellikleri, sözde kanser mücadelesi ve önleme yetenekleri etrafında dönmektedir.

Kayısı çekirdeklerden ekstrakte edilen amigdalin 1950’lerin başından beri Laetrile olarak bilinen B17’nin kimyasal olarak modifiye edilmiş bir versiyonunu oluşturmak için kullanılmıştır.Adları sıklıkla değişse de, amigdalin ve Laetrile’nin aynı nitelikleri yoktur. Laetrile’nin etki alanı, normal hücreleri etkilenmeden kanser hücrelerini öldürdüğü iddiasından kaynaklanmatkadır.  Sonuç olarak, Laetrile’nin itibarı, yan etkileri veya dezavantajları olmaksızın kemoterapinin aynı faydalarını içerdiği fikrine dayanır.

1979 ve 1981 yılları arasında yapılan bir klinik araştırmadan elde edilen bulgular, Laetril’in kanser tedavisinde etkili bir araç olmadığını göstermektedir.  Aslında, denemeye başladıktan üç ay sonra, katılanların % 91’i kanserlerini gerçekten ilerlettiğini görülmüştür. Sonuç olarak,   kanser araştırmacıları tarafından kayısı çekirdeği ekstraktının kanser için etkili bir tedavi olmadığını belirlenmiştir.

Kanserle mücadele aracı olarak her gün çok sayıda kayısı çekirdeği yemenin uygulaması, büyük oranda anekdot kanıtlarıyla sağlanıyor. Bununla birlikte, sadece kayısı çekirdeklerinin yenmesi kansere karşı etkisiz olmakla kalmaz aynı zamanda bol miktarda tüketildiğinde ilave bir sağlık riski oluşturur.  Kayısı çekirdeği içerisindeki siyanür seviyeleri bir sağlık riski oluşturmaktadır.

Yüksek seviyedeki C vitamini ile birlikte tüketilen B17’nin vücutta salınan siyanür miktarını arttırdığını ve riski artırdığını ileri sürülmektedir. Güvenli amigdalin miktarı, bir bireyin yaşına ve boyutuna, diyetine ve genel sağlığına bağlıdır. Herhangi bir miktarda kayısı çekirdeği tüketmeden önce bir doktora danışmak en iyisidir.

 

Kayısı çekirdeği ve kayısı yağı hakkında verdiğimiz bilgiler umarım yararlı olmuştur. Bitkisel yağlar arasında bulunan  Üzüm Çekirdeği Yağı hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close