Cilt BakımıCilt MaskeleriGenel

Hint Yağı Cilde Faydaları

Hint Yağı Nedir? ,Çatlak İzleri için Hint Yağı,Sivilce Tedavisinde Hint Yağı,İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar Giderilmesi için Hint Yağı

Bitkisel yağlar arasında hem kullanım geçmişi ile hem de faydaları ile özel bir yeri olan hint yağı ; sağlık, cilt ve saç için uzun zamandır kullanılmaktadır. Bizler bu yazımızda özel olarak hint yağının cilt bakımında yeri ve öneminden bahsedeceğiz.İyi okumalar dileriz.

Hint Yağı Nedir? 

Hint yağı sarı bir renk tonu olan yarı saydam bir sıvıdır. Temizlik ürünlerinden boyalara kadar çok çeşitli ev eşyalarında aktif bir maddedir. Ayrıca sindirim sorunları başta olmak üzere bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılmıştır.Hint yağı ince bağırsakta risinoleik asite ayrılır. Bu sindirim sürecini hızlandırır. Kanıtlar daha az kesin olsa da, hint yağı yüz ve cilt için bazı potansiyel faydalar göstermiştir.

Hint YağıHint yağı ve risinoleik asitin derideki emilimi arttırdığı düşünülmektedir ve bazen dermatoz, sedef hastalığı ve sivilce dahil çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır . Ayrıca, bunu destekleyen hiçbir bilimsel literatür olmasa da, kirpik bakımında dahil olmak üzere saç büyümesini teşvik eden hint yağının anekdot raporları da vardır.  Bir risinoleik asit kaynağı ve birkaç başka yağ asidi olarak hizmet ederek, hint yağı, özellikle yüz için yararlı bir cilt bakım ürünü yapan bazı özelliklere sahiptir.

Çatlak İzleri için Hint Yağı

Çatlaklara genellikle hamilelik ve hızlı kilo alma neden olur, ancak aynı zamanda yaşlanma, hormonal dengesizlik, ani kilo kaybı ve şişlik sonucu olabilir. Hint yağı, çeşitli cilt durumları için en iyi tedavilerden biri olarak bilinir. Zengin içerikleri ve çeşitli yağ asitleri, mükemmel bir nemlendirici ve göze hoş gelen çatlaklardan kurtulmak için etkili bir tedavidir.

  • Parmaklarınızı kullanarak, etkilenen alanın tamamını kaplayacak şekilde  çatlak izlerinin üzerine yeterli miktarda yağ dökün. Eklenen nem için, iki çorba kaşığı hindistan cevizi veya badem yağını bir çorba kaşığı hint yağı ile karıştırın. Tedaviyi  hasarlı cilde uygulamaktan kaçının. Bölgeyi kaplamak için ince bir pamuklu bez kullanın.
    Yağın derinlemesine nüfuz etmesini sağlamak için bezi yaklaşık 15-20 dakika boyunca bırakın. Bölgeyi bir sıcak su torbası ile kaplamak, sonuçları hızlandıracaktır. Çatlak izlerinin görünümünde belirgin bir azalma görmek için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

Sivilce Tedavisinde Hint Yağı

Ortak cilt rahatsızlığı, sivilce, gözeneklerinizde biriken ve cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olan yabancı maddelerin bir sonucudur. Bugün piyasadaki sivilce ilaçlarının çoğu, cildi kurutmaya eğilimli olan benzoil peroksit ve salisilik asit içerir. Hint yağı, neem yağına benzer , cildinizi kurutmadan kir, ölü deri hücreleri, aşırı yağlar ve bakteriler çıkaracak doğal bir kaynaktır.

  • Hint yağının etkilenen alan üzerine sürün ve sıcak su ile ıslattığınız havluyu cilt üzerine koyun. Bunu yapmak, yağ yağının cildinize derinlemesine nüfuz etmesini sağlayan gözeneklerinizi açar. Yüzünüzü birkaç dakika boyunca bu şekilde tutun. Bir bez alın ve ılık suyla nemlendirin ve  alanı silin.  Hint yağını bölgeye uygularken küçük dairesel hareketler kullanın. Hint yağını gece boyunca cildinizde bırakabilirsiniz. Uyandığınız zaman, yağı temizlemek için  nemli bir havlu kullanın. Soğuk su kullanarak yüzünüzü birkaç kez yıkayın. Soğuk su gözeneklerinizi daraltırken, ılık su gözeneklerinizi açacaktır.

Sivilce tedavisi ile birlikte, hint yağı derin bir yüz temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Reçetesiz ve reçetesiz yüz temizleyicilerindeki cildinizi kuruyan sert kimyasalların aksine, derin bir temizleyici olarak hint yağı kullanarak sivilce temizliği yapmanın yanında ölü cildi de arındırabilirsiniz. Kir, bakteriler, ölü deri hücreleri hint yağı ile derinlemesine temizlenecektir.

İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar Giderilmesi için Hint Yağı

Hint yağı, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için mükemmeldir çünkü cildinize nüfuz eder, bu da elastin ve kollajen üretimini uyarır. Cildindeki bu iki bileşen esnekliği ve gerginliğinden sorumludur. Hint yağı yumuşatıcı özellikleri, cildin hızlı bir şekilde emilmesini sağlayarak yüzünüzü nemlendirir ve dolgun hale getirir, bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada önemlidir. Hint yağı tedavisinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Yüzünü düzenli yüz temizleyiciyle ve soğuk suyla temizleyin. Bir havlu kullanarak cildinizi kurulayın. Temizleyicinin herhangi bir izini, tonerle ıslatılmış bir pamuk top ile çıkarın. Toneriniz yoksa gül suyu  kullanabilirsiniz. Tonerin kurumasına izin verin, daha sonra elinizi avuç içine küçük miktarda hint yağı dökün, yağı ısıtmak için ellerinizi ovun.Küçük, dairesel hareketlerle yağı yüzünüze hafifçe masaj yapın.İşlemi her gün tekrarlayın.Maksimum fayda için, yatağa gitmeden önce yağı gece yüzünüze uygulayın.

Doğal bir yağı olarak hint yağının cilde kullanımları bunlarla sınırlı olmamakla beraber bu uygulamalar en yaygın kullanımlardır. Sağlıcakla kalın…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close