Genel

Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum Sonrası Fazla Kilolarınızdan  Kurtulun ,Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri,Doğum Sonrası Dengeli Beslenme,Doğum Sonrası Egzersiz,Doğum Sonrası Evde Zayıflama, Doğum Sonrası Kilolar Ne Kadar Sürede Verilmeli?

Gebelik döneminde bir kadının kilo alması son derece normaldir. Fakat bu iş sadece kilo ile kalmamakta bazen ciltte çatlaklarda meydana gelebilmektedir. Kadınlar bu kiloları doğumdan sonra verirken bazen zorlanmaktadır. Bizlerde kadınlarımıza yardımcı olabilmek adına sizlere bir yazı sunacağız. Bu sayede doğum sonrası hem sağlıklı beslenecek hem de fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Doğum Sonrası Fazla Kilolarınızdan  Kurtulun 

 

Birçok kadın hamilelik döneminde 30’a yakın kilo almaktadır. Fakat normal alınması gereken kilo 9-12 arasındadır. İlk hafta bebeğin ve suyunun ağırlığıyla birlikte 5 kilo alınır.Doğum sonrası bu kiloları vermek için büyük bir çaba içerisine girilmektedir. Her kadın güzel bir fiziğe sahip olmak ister. Kimse 9 ayda aldığı 30 kiloyla hayatına devam etmek istemez. Bu sebeple bu kiloları verirken sağlığınıza da mutlaka dikkat etmeniz gerekir ve kontrollü kilo verme yöntemlerini denemelisiniz.

Doğum sonrası kilo verme yolları egzersiz ve sağlıklı beslenme yollarından geçmektedir. Çok hızlı bir süreçte olmasa da bu şekilde sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde de sağlıklı beslenmeniz hamilelik sonrası formunuza kavuşmanız açısından oldukça önemlidir. Çünkü hamilelikte ne kadar çok kilo alırsanız sonrasında bu kiloları vermeniz de o kadar uzun zaman alacaktır. Sağlıklı beslenmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız durumunda 8 aya kadar formunuza kavuşmanız mümkündür.

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

 

Şimdi sizin için yazacağımız yöntemleri uygulayarak istediğiniz kiloya tekrar kavuşabilirsiniz.

 • Kilo vermek için çok acele etmeyin. Bu konuda sabırlı davranın ve çok fazla kafaya takmayın.
 • Doğum sonrası 6- 8 hafta bekleyerek vücudun kendisine gelmesini bekleyin. Kilo vermek için herhangi bir çaba göstermeniz dahi çocuk emzirmek kilo vermenize yardımcı olur.
 • Doğum sonrası anne sütünü arttırmak ve dengeli beslenmek için diyetisyene gidip aldığınız diyet listesine uyun. Böylece hem siz hem bebeğiniz ihtiyacınız olan besinleri almış olacaksınız.
 • Magazinlerde gördüğünüz gibi çok kısa sürede çok kilo vermek beklentilerinizi çok arttırmasın. Şayet önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığı olduğundan dolayı çok uç diyetler yapmayın. Herkesin vücudu farklı olduğundan dolayı kilo verme süresi de değişkendir. Annelik duygusunun kilo vermekten daha güzel bir duygu olduğunu bilin ve rahat olun.
 • Kilolarınızı çok kafaya takıp stres yapmayın. Şayet stres yapmanız daha çok kilo almanıza bile neden olabilir.
 • Yeni anne olmanız uyku düzeninizi bozsa dahi yeterli uyku almaya özen gösterin. Bu hem sizi stresten uzak tutar hem kendinizi daha güçlü hisseder daha iyi beslenir ve daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur.
 • Birçok diyetisyen ayda 3 kilodan fazla verilmemesini önerir. Bu sebeple sabırlı olun ve kilo vermenin uzun bir süreç alacağını bilerek hareket edin.
 • Doğum sonrası mümkün olduğunca her gün yürüyüşe çıkmaya özen gösterin. 15- 30 dakika kadar yürüyün.
 • Doğumdan yaklaşık bir ay sonra küçük egzersizlere başlayabilirsiniz.
 • Aldığınız gıdaların kalorisinin düşük olmasına ve süt yapan gıdalar olmasına dikkat edin.
 • Yaptığınız diyetin günlük bin kalorinin altında olmamasına dikkat edin. Hatta günlük 1800 kalori almanız gerektiğini bilmelisiniz. Günlük 2 ara öğün 3 ana öğün olmak üzere 5 öğün yiyin. Özellikle kahvaltınızı çok iyi yapmanız gerekir. Yapacağınız egzersizler ve günlük ev işleri için iyi bir kahvaltı şart. Akşam yemeğinizi saat 7’den önce yiyin ve erken uyuyun. Ara öğünlerde kan şekerinizi dengeleyecek sağlıklı besinler tüketin.

Doğum Sonrası Dengeli BeslenmeDoğum Sonrası Dengeli Beslenme

 

 • Doğum sonrası aldığınız besinlere dikkat edin. Tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken gıdaları bilmenizde fayda vardır.
 • Hamur işi ve tatlı gibi yiyecekleri mümkün olduğunca az miktarda tüketin. Özellikle fast food yiyeceklerden uzak durun.
 • Çok az miktarda kuru yemiş tüketin.
 • Günlük beslenme öğünlerine dikkat ederek çok uzun süre aç kalmamaya ve birden çok miktarda yememeye özen gösterin. Yağlı yiyecekler yememeye dikkat edin.
 • Bol miktarda   sebze yemeği tüketin. Aşırı meyve tüketmeyin.
 • Bol miktarda su tüketerek kaybettiğiniz sıvıyı geri kazanın. Günlük 3000 ml sıvı tüketmeniz gerekir. Çay ve kahve süt verimini azalttığından dolayı su, süt, meyve suyu, hoşaf, limonata, komposto, şerbet gibi sıvılar tüketin.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler tüketin.
 • C vitaminine sahip besinler tüketin.
 • Sosis, salam ve sucuk gibi besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Aldığınız besinlerde D vitamini bulunmadığından dolayı D vitamini ihtiyacını güneş ışınları sayesinde giderebilirsiniz. Özellikle emziren anneler için oldukça önemlidir.
 • Yediğiniz yemeklerde iyotlu tuz kullanmaya özen gösterin.
 • Kuru meyve ve kuru yemiş tüketerek enerji kazanabilirsiniz. Fakat dikkatli ölçüde tüketmeniz gerekir. Ayrıca enerji kaynağı olarak şeker yerine pekmez tüketmeye özen gösterin.

Doğum Sonrası Egzersiz

 

Doğum sonrası egzersiz yapmak hem kilo vermenize hem de vücut şeklinizin düzenler daha sıkı olmasına yardımcı olacaktır. Normal doğumdan 1 hafta sonra, sezaryen doğumdan 1 ay sonra egzersize başlayabilirsiniz. Yemeklerden hemen sonra egzersiz yapmayın 1- 2 saat geçmesini bekleyin. En kolay ve önerilen egzersiz yöntemi yürüyüştür. Günde 1 kere mekik çekerek karın bölgenizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Vücudunuz normal formuna kavuşması için en önemli egzersiz karın ve bel bölgeleri için yapılmaktadır. Fakat aynı zamanda kol bacak ve sırt bölgelerinizi çalıştıracak egzersizler de yapmaya özen gösterin. En faydalı yöntemlerden birinin de yüzme olduğunu unutmayın. Eğer ki korse kullanıyorsanız günde 2-3 saatten fazla kullanmamanız gerekir.

Doğum Sonrası EgzersizDoğum Sonrası Evde Zayıflama

 

Doğum sonrası evde uygulanan pratik yöntemler sayesinde formunuza kavuşabilirsiniz. Evde yaptığınız günlük işler sonucunda ne kadar kalori yaktığınızı kaydedin. Özellikle yürüyüş yapmak mesela en basitinden markete gitmek iyi bir egzersizdir ve iyi kalori yakar. Yaptığınız ev işleri ve aktiviteler sonucu bol miktarda kalori yakarak kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz. Fakat kendinizi zorlamayın ve sağlığınızın daha önemli olduğunu unutmayın. Üst katlara merdivenle çıkın ve alt katlara merdivenle inin. Merdivenlerde yürüyerek basenlerinizi şekillendirebilirsiniz. Günde birkaç kez merdivenlerde egzersiz yapabilirsiniz. Sandalyenin üstüne çıkıp inerek yaptığınız egzersiz hareketiyle bacaklarınızı sıkılaştırın. Kapı eşiğinde durarak bacaklarınızı ve kollarınızı kapıyı genişletmek ister gibi kapıya dayayın. Bu hareketi yaparken 5 saniye bu şekilde bekleyin ve 8 kez tekrarlayın. Evde yapacağınız bu kolay yöntemlerle kilo verebilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilolar Ne Kadar Sürede Verilmeli?

 

Hamilelik sonrası haftada yarım kilo yani ayda toplamda 2 kilo vermek anne sağlığı açısından önemlidir. Alınan kilo miktarı ve kilo verme süresi her anneye göre değişkenlik gösterebilir. Fazla kiloları daha uzun sürede vermek sağlıklı olacaktır. Hızlı kilo vermek kas kaybına sebep olabileceği gibi sizin ve bebeğinizin sağlığına da zarar verebilir. Baş ağrısı, stres, yorgunluk, kan şekerinin düşmesi, kemik minerilizasyonunda azalma gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Doğum sonrası sağlıklı olmanız hem kendiniz hem bebeğiniz için önemlidir. Fakat unutmayınız ki yukarıdaki bilgiler genel geçer bilgilerdir ve sizin özel durumlarınız olabilir. Bundan kaynaklı bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close