Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Vitaminlerin Önemi

Cilt Bakımında Hangi Vitamin Ne Kadar Etkilidir?, A Vitamini Cilt Bakımı,B Vitamini Cilt Bakımı,C Vitamini Cilt Bakımı,D Vitamini Cilt Bakımı,E Vitamini Cilt Bakımı,K Vitamini Cilt Bakımı

Sağlık açısından gıda olarak tükettiğimiz meyvelerde, sebzelerde bulunan  vitaminlerin önemi  sadece içsel değil cildimiz için de içten dışa doğru çalışarak yarar sağlamaktadır. Tabiki bu vitaminlerin yararları sadece cildimize değildir. Sağlık açısından vitaminlerin yararı bilinmektedir. Bu vitaminler  tüketilerek yarar sağlamanın yanında vitaminlere sahip meyve ve sebzelerin cilde maskelerde, toniklerde ve diğer ürünlerde topikal olarak kullanımı da fayda sağlamaktadır. Bu faydaları öğrenmek ve hangi vitaminin cilt için neye iyi geldiğini bilmek isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Cilt Bakımında Hangi Vitamin Ne Kadar Etkilidir?

 

Cilt bakımı için vitaminler çok önemli bir yere sahiptir. Genelde cilt bakım ürünlerinde vitaminler önemli ölçüde yer alır. Nemlendirici, bakım kremleri ve maskelerin içindeki serumda birçok vitamin yer almaktadır.

Her bir vitaminin cilde farklı etkileri vardır. Seçeceğiniz vitamin tamamen probleminize yönelik olmalı bu yüzden hangi vitamin nasıl kullanır etkileri nelerdir bu yazımızda hepinizin cildindeki problemi çözebilmesi için anlatacağız. Ama bu vitaminleri yiyecek veya içecek yoluyla edinmeniz cildinizi daha sağlıklı ve güzel gösterir.

Alerjik durumlar harici yiyecek, içeceklerde ki vitaminlerde yan etki oluşumu çok düşüktür. Ama bakım kremleri her zaman iyi sonuç vermeyebilir. Bunun sebebi de cildinize uygunluğunu bilemeyişinizden kaynaklı olabilir. Vitaminleri günlük beslenme hayatınıza dahil ettikten sonra cildinizdeki parlaklığın ve nem oranında ki değişikliği gözlemleyin daha sonra cildinizin yeni ve güzel görünümündeki başarıyı fark edeceksiniz. Ve şimdi hangi vitaminler ne şekil kullanacağımıza bakalım.

A Vitamini Cilt Bakımı

 

Cildiniz çok mu kuru o zaman dokuların yenilenmesi için A vitamini önemli bir ihtiyaç çünkü A vitamini eksikliğinden kaynaklı akne problemleri, ciltteki hasarlar ve yaralar meydana gelir. Hepimizin belki de cildimizden en korktuğu ve görmek istemediği şeylerden biride kırışıklıktır. Yaşlanma çizgilerini, ciltte ki donukluğu ve hatta kırışıklığı cildinizden uzak tutmak istiyorsanız A Vitamin tüketimiyle bunu başarabilirsiniz. A Vitamini içeren besinler arasında; yumurta, süt, tereyağı, peynir, yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, portakal, kayısı ve havuç bulunmaktadır.

B Vitamini Cilt Bakımı

 

Elbette sağlıklı bir görünüm için B Vitaminleri de günlük beslenme hayatınıza dahil olmalıdır. B1 Vitamini vücuttaki dolaşımı artırır ve cildinize belirli bir parlaklık kazandırır. Eğer düzenli olarak doğum kontrol hapları kullanıyorsanız B1 eksikliğiniz olabilir. B1 sağlıklı bir cilt, saç, kaslar ve beyin için gereklidir.Nem tutma ile kırışıklık oluşumu için B3 ve hücre yenilenme özelliği içinde B9 besinleri veya bu vitaminleri içeren bakım ürünleri kullanılabilir.

B1 Vitamini içeren besinler;  yumurta sarısı, kuru üzüm ;B3 kırmızı et ve balık; B9 ise yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, fıstık besinleri içinde yer alır.

C Vitamini Cilt Bakımı

 

C Vitamini cildinizdeki kollajen üretimini harekete geçirir. Yani cildinizin daha pürüzsüz daha güzel bir görünüme sahip olması demektir. Birçok meyve iyi birer C Vitamini kaynağıdır bu da demek oluyor ki diğer vitaminler gibi C vitaminini de günlük beslenme hayatınıza dahil etmelisiniz.

C Vitamini içeren besinler;Brokoli, domates, karnabahar, Brüksel lahanası, ve salatalık.

Yüz maskeleri yaparken salatalık içeren bakım kremleri hatta taze doğranmış salatalığın bile kullandığını çoğunuz görmüş veya duymuşsunuzdur. Çünkü C Vitaminleri gerçek anlamıyla cilde elastik bir özellik sağlar.

D Vitamini Cilt Bakımı

 

En önemli özelliklerinden olan kalsiyum emilimini birçoğumuz biliriz. Ama D Vitamini sadece kemik sağlığıyla sınırlı kalmayıp deri hastalıklarına da fayda sağlamıştır örneğin; sedef hastalığı tedavilerinde yardımcı olduğu da bilinmelidir.

E Vitamini Cilt Bakımı

 

Belki de sağlık için en çok bilinen vitaminlerden biridir. Sigara ya da kirlilik sonucu oluşmuş serbest radikallerle savaşmada yardımcı olur. Serbest radikaller cildinizin çabuk kırışıp ve yaşlanmasına sebep olur. E vitamini kullanımı bunun önüne geçebilecek en etkili vitaminlerdendir. E Vitamini kullanımı cildinizin güzel görünümünün yanı sıra sağlığınız için büyük bir yardımcıdır.

E Vitamini içeren besinler;Zeytin, zeytinyağı, yer fıstığı, badem, balık yağı, fındık, ceviz ve ay çekirdeği.

K Vitamini Cilt Bakımı

 

Birçok doktorun ameliyat sonrası önerdiği kremler K Vitamini içerir. Çünkü kanın pıhtılaşmasında, kesik izlerinde, yaranın çabuk kabuk bağlamasına yardımcı olur.Zaten günlük hayatta da kullandığımız birçok cilt kremi K vitamini içermektedir. Vücuttaki ameliyat hasarlar harici sivilce lekeleri ve gözaltında ki morlukların tedavisinde de başarılı rol oynar.

Cilt bakımında vitaminlerin önemi tartışmasız bir şekilde yer tutmaktadır. Cildinize bu vitaminleri kullanmadan önce Buhar Banyosu  yaparsanız daha sağlıklı ve verim alabileceğiniz bir bakım yapmış olursunuz. Umarım yazımız size bu açıdan yardımcı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close