Genel

Cilt Bakımında Papatya Yağı

Papatya  Yağı ,Papatya Yağının Cilde Faydaları 

Bahçelerimizi, tarlalarımızı süsleyen o güzel papatyalardan elde edilen papatya yağı cilt bakımında son derece etkili bir şekilde kullanılmaktadır.Bizlerde bu yazımızda meraklarınızı gidermek adına cilt açısından papatya yağının faydalarından ve kullanımından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Papatya  Yağı 

Papatya esansiyel yağı , çiçekli bir bitki olarak çok popüler olan papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Anthemis nobilis ve bilimsel adı Matricaria chamomilla olan Alman papatyası ve Roma papatyası olarak iki tip papatya vardır . Her iki türden elde edilen uçucu yağlar bazı tıbbi özelliklerde oldukça benzer olmasına rağmen, bileşimleri farklıdır ve dikkat çeken belirli özelliklere sahiptirler. Roma papatya yağı alfa pinen, beta pinen, camfen, kariyofil , sabinen, myrsen, gamma-terpinen, pinokarvone, farsenol, sineole, propil angelat ve butil angelattan oluşur. Alman papatya yağı ise azulen (ayrıca chamazulene), alfa bisabolol, bisabolol oksit-A & B ve bisabolen oksit-A’dan oluşur.

Papatya YağıRoma papatya yağı daha sakinleştirici ve daha iyi bir emmenagog olarak çalışsa da, Alman papatya yağı azulen denilen bir bileşenin varlığına bağlı olarak çok güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Azulen, yağın karakteristik derin mavi rengini vermekten sorumlu olan azotlu bir bileşiktir. Papatya yağının diğer birçok tıbbi özelliği vardır ve aşağıda belirtilen özellikler, aksi belirtilmedikçe Roma papatyasına aittir.

Papatya Yağının Cilde Faydaları 

  • Cilt beyazlatma için papatya kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında, bronzlaşmanın etkilerini tersine çevirebilir ve teninizi hafifletebilir. Birkaç damla papatya yağı ve badem veya zeytinyağı karıştırın.Bunu cildinize uygulayın, nazikçe masaj yapın.Yaklaşık 10-15 dakika sonra ılık su ile yıkayın.Yüzünü kurulayın.
  • Papatya esansiyel yağı, küçük kesiklerin, yaraların ve morlukların enfekte olmasını önleyen antiseptik özelliklere sahiptir. Papatya yağı kullanarak küçük cilt tahrişlerine karşı koruma sağlayabilirsiniz. Bunun için birkaç damla hindistan cevizi yağına birkaç damla papatya yağı ekleyin.Bunu etkilenen cilde uygulayın.Bu tahriş olmuş cildi yatıştırır.
  • Cilt tonunu dengelmek için papatya yağı kullanabilirsiniz. Yağın iyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri lekeleri azaltır ve daha pürüzsüz, eşit tonlu bir ten sağlamanıza yardımcı olur.   Birkaç damla papatya yağı ve badem yağını karıştırın ve bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yağ emilene kadar nazikçe masaj yapın. Cildinizi gençleştirirken yağ derinlere gider ve nemlendirir.
  • Papatya esansiyel yağı cilt onarımı ve yenilenme özellikleri, onu güzellik arenalinize mutlaka eşlik etmenizi sağlar. Birkaç damla papatya yağı ve zeytinyağı karıştırın ve bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yağın emilmesine izin verin.İnce çizgileri, kırışıklıkları ve göz altı halkalarını azaltmak için bunu düzenli olarak yapın.
  • Size şimdiden papatya yağının iyileştirici özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Bunu, hafif egzama tedavisi için ev ilaçları olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Etkilenen alanda papatya yağı ve hindistancevizi yağının bir karışımı uygulayın ve10-15 dakika sonra ılık su ile yıkayınız.
  • Bu şifalı papatya yağı infüzyonu ile inflamasyonu ve kızarıklığı azaltın. Bir kaynar su içerisinde, birkaç damla papatya yağı ekleyin. Sıcaklığı kapatın ve sıvıyı bir saat bekletin. Çözeltiyi bir şişeye aktarın.Temiz bir pamuk topuna birkaç damla koyun ve tahriş olmuş bölgeye sürün.15 dakika sonra yıkayın.Ayrıca, günlük banyo suyuna birkaç damla yağ da ekleyebilirsiniz.
  • Tahriş olmuş cildi yatıştırmak için ısırılan bölgeye küçük bir papatya yağı (seyreltilmiş veya tam güç) sürün. Papatya yağı naziktir, bu yüzden genellikle bebeklerin kırılgan cildinde veya ağır dozda ilaç veya kemoterapi ve radyasyon gibi tıbbi tedavilerde bulunan hastalar için kullanılır.

Sağlık ve güzellik ile parlayan yüz için bu gizli şifalı papatyaları deneyin. Hangisinin sizin için en iyi çalıştığını bize aktarabilir aşağıdaki yazılarımızdan destek alabilirsiniz.

Sandal Ağacı Yağı ile Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Cilt Bakımında Limon Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close