Cilt BakımıCilt MaskeleriGenel

Cilt Bakımında Limon Yağı

Limon Yağı, Cilt Lekeleri İçin Limon Esansiyel Yağı ,Cilt Beyazlatmak için Limon Yağı ,Sivilce için Limon Esansiyel Yağı,Yağlı Ciltler İçin Limon Esansiyel Yağı,Yüz için Limon Esansiyel Yağı,Kırışıklıklar için Limon Esansiyel Yağı 

Limonlar hem sağlık açısından çok yararlı olması ile hem de bir çok yemeği süslemesi ile bilinmektedir. Ayrıca limonlardan elde edilen limon yağı olarak topikal kullanımı da mevcuttur ve cilt,saç için kullanılır. Bu yazımıza limon yağının cilde faydaları ve kullanımı hakkında özel olarak siz değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.

Limon Yağı 

Limon  yağı limon kabuklarından ( narenciye limon ) üretilir. Yeşilimsi limonlarda olgun sarı olanlardan daha fazla yağ vardır. Bu nedenle, yağı üretmek için yeşil limonlar kullanılır. Her biri farklı bir lezzete sahip birçok çeşit limon vardır. Yani, farklı çeşitlerden limon esansiyel yağı farklı aroması vardır. Bir sürü limon, sadece 1 ml yağ yapmakta  kullanılmaktadır.  Limon  yağının açık bir rengi vardır. Özellikle yeşil limondan yapılmışsa, yeşilimsi bir renk tonu var. Güçlü narenciye aroması ile ince ve hafiftir. Koku, akıp gittikten uzun bir süre sonra zihninde uzun süre kalır. Çok ferahlatıcı ve enerji vericidir. Bunun dışında bir kozmetik alanda sıklıkla kullanılır.

Cilt Lekeleri İçin Limon Esansiyel Yağı 

Limon YağıLimonun cildin aydınlatılması ve parlatılması kabiliyetine sahip olduğu düşünüldüğünde, limon esansiyel yağı, cildin çeşitli kısımlarında ve gözlerin altında koyu lekelerin tedavisi için en uygun yoldur. Buna ek olarak, vücudunuzdaki sivilce izlerine ve hatta doğal bir ağartıcı madde içerdiği gibi bronzlaşmayı azaltmak istediğiniz kısımlarına limon esansiyel yağı uygulayabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Limon Esansiyel Yağı  Nasıl kullanılır  

 • 1 çay kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 4 damla limon esansiyel yağı
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve temizlenmiş yüze uygulayın. 20-30 dakika boyunca bekleyin ve temiz bir pamuklu bezle silin. En rahatlatıcı sonuçlar için, cildinize veya yüzünüze uygulanmadan önce buzdolabına koyun. Haftada 3 kez tekrarlayın. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.

Cilt Beyazlatmak için Limon Yağı 

 • 30 ml susam yağı
 • 20 damla limon esansiyel yağı

Limon esansiyel yağı ve susam yağını bir huni kullanarak koyu renkli bir cam şişeye dökün. İyice karıştırın ve günlük olarak temizlenmiş yüzünüze uygulayın. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın. Susam yağı limon yağı için harika bir taşıyıcıdır. Cilt lekelerinizi ağartmak için ideal bir karışımdır.

Sivilce için Limon Esansiyel Yağı

Gençler  ile ilgili en önemli konulardan biri, güzel ve akıcı bir şekilde sivilceden nasıl kurtulacağıdır. Bu sizin endişelerinizden biri ise, limon esansiyel yağı   yardımcı olabilir. Limon esansiyel yağı antiseptik özellikler içerdiğinden, sivilceye neden olan bakterileri ciltten arındırabilir.

Sivilce için Limon Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır 

Tüm malzemeleri karıştırın ve hava geçirmeyen koyu renkli bir kapta saklayın. Etkilenen bölgeye günde 2-3 kez uygulayın. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Limon Esansiyel Yağı

Yağlı ciltlerle uğraşmak hem hoş görünebilir hem de rahatsız edebilir. Bununla uğraşırken, limon esansiyel yağını tercih edin. “Yağ” kelimesinin sizi zaten yağlı cildinize bir yağ ekleyerek cildinizi daha da kötüleştireceğini düşünmesine izin vermeyin. Limon esansiyel yağının yağlı ciltler ile savaşmak için harika olmasının nedeni, aşırı sebumu azaltarak ve gözenekleri sıkılaştırarak doğal bir büzücü gibi davranmasıdır.

Yağlı Ciltler İçin Limon Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır ?

 • 1 çorba kaşığı yumurta beyazı
 • 5 damla limon esansiyel yağı
 • 3 çorba kaşığı aloe vera jeli

Tüm malzemeleri karıştırın ve temizlenmiş yüze uygulayın. 30 dakika bekletin ve nemli bir bezle silin. Yağsız nemlendirici uygulayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.

Yüz için Limon  Yağı

Limon esansiyel yağı, soluk cildinizi tek bir uygulama ile daha parlak, daha temiz ve pürüzsüz hale getirebilir.Yüzünüzü yıkadıktan sonra, limon esansiyel yağı  ile  ekstra   kirlerin temizlemenize yardımcı olacaktır. Limonun, ölü deri hücrelerini parçalayıp temizlemesine, fazla kiri temizlemeye ve genellikle sıkıcı cildinize gençleştirme sağlamanıza yardımcı olduğu bilinmektedir . Limon yağı da anti-enflamatuar olduğundan, tüm yüzünüzün ferah, uyanık ve genç görünmesini sağlamak için  çalışır.

Yüz için Limon  Yağı Kullanımı

 • 3 çorba kaşığı argan yağı
 • 10 damla limon  yağı
 • 10 damla çay ağacı  yağı
 • 3 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 3 çorba kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı kakao sabunu

Tüm malzemeleri karıştırın ve hava geçirmez, koyu renkli bir pompa kabında saklayın. Makyajı çıkardıktan sonra yüzünüzü bu temizleyici ile günde iki kez yıkayın. 2 hafta boyunca saklayabilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.

Kırışıklıklar için Limon Esansiyel Yağı 

Limon esansiyel yağı anti-aging ile yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bir  çalışma limon yağının C vitamini içeriği ile oksijen sağlaması ve serbest radikallere karşı  koruyucu olduğunu ortaya koymuş, ayrıca sitrik asit  kaynağı ile yenilenmiş bir görünüm oluşturmak için deri yüzeyinde oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

Kırışıklıklar için Limon Esansiyel Yağı Kullanımı

 • 3 çorba kaşığı kuşburnu yağı
 • 10 damla limon esansiyel yağı
 • 10 damla  sardunya esansiyel yağı
 • 3 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı e vitamini yağı

Tüm malzemeleri karıştırın ve hava geçirmeyen koyu renkli bir kapta saklayın. Kremsi jel karışımı elde etmek için karışımı 5 dakika boyunca bir kaşıkla çırpmak zorundasınız. Temizlenmiş yüzünde günde iki kez uygulayın. 2-3 hafta boyunca saklayabilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.

 

Bitkisel yağların her zaman kimyasal içeren kozmetik ürünlerden daha avantajlı olduğunu unutmayın. Sağlıcakla kalın…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close