Cilt BakımıGenel

Cilt Bakımında Kuşburnu Yağı

Kuşburnu Yağı Nedir?,Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? 

Kuşburnu yağı cilt bakımındaki en sıcak trendlerden bir tanesi  ve güzelliğin, herkesin dudaklarında olması gereken hoş bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.Peki, kuşburnu yağını böyle güzel bir zerafet yapan şey nedir? İşte bu yazımızda size bu yağımız hakkında bilgiler verilecektir.İyi okumalar dileriz.

Kuşburnu Yağı Nedir?

Kuşburnu yağı – aksi halde kuşburnu çekirdeği yağı olarak bilinir – cilt bakımında yaygın olarak kullanılan saf bitkisel bir yağdır. Popüler inanışın aksine, kuşburnu yağı aslında güllerden değil, kuşburnundan türetilmiş, bir gülün ardında bıraktığı meyve çiçek açmış ve yapraklarını bırakmıştır.

Kuşburnu YağıCilt için kuşburnu yağının faydaları çoktur; cilt seven besinler açısından zengindir. Saf, sertifikalı organik, soğuk preslenmiş kuşburnu yağı  ; antioksidanlar, esansiyel yağ asitleri (omegas 3 ve 6), yağ asitleri (omega 9) ve beta-karoten (Pro-Vitamin A) ile doludur. Sadece yoğun beslenmeyi değil, aynı zamanda cildi onarmaya ve yenilemeye yardımcı olan en iyi saf bitkisel yağlardan biridir.

Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? 

Kuşburnu yağı, cildi doğal olarak aydınlatmaya yardımcı olan besleyici özelliklere sahiptir. Kuşburnu yağı her yerde kullanılabilirken, aynı zamanda yüz için özel olarak da formüle edilebilir.  Kuşburnu yağı  daha fazla parlaklık elde etmek için cilt durumunu güçlendirmeye yardımcı olan eşsiz bir antioksidan  içerir.  Kuşburnu yağının cilt için diğer faydaları aşağıda alt başlıklar halinde size sunulmaktadır.

  • Sivilceler ve Yağlı Cilt için Kuşburnu Yağı

Uzmanlara göre, sivilce yetersiz beslenen cilt bir göstergesidir. Kuşburnu yağı, cildi temel besinlerle takviye eden ve sağlığını geliştiren güçlü besinler içerir. Beslenmemiş ciltler, sivilceye yol açabilecek aşırı yağ salgılayabilir. Kuşburnu yağı bunu engeller. Aynı zamanda gözenekleri açar (kuşburnu yağı komedogenik değildir) ve sivilceleri önler. Yağları yüzünüze pamuklu bir top kullanarak, banyoya girmeden en az 15 dakika önce uygulayınız. Her zamanki gibi yıkayın.

Kuru ciltle savaşmak için yağı bir nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Ancak cildinizin yağlı olmasına neden olabileceğinden (bu mümkün değilse de), yatmadan önce en az 20 dakika pamuklu bir ped kullanarak uygulayın. Uyumadan önce, fazla yağı bir pamuk ped kullanarak temizleyin. Buna ek olarak, kuşburnu yağını hyaluronik asitle de karıştırabilirsiniz ; bu, iyi nemlendirilmiş bir cilt bakım bileşenidir.

İlginç bir şekilde, kuşburnu yağının yağlı cildin sebumunu dengeleme özelliği vardır.Yağlı cilt genellikle linoleik asitte eksiktir ve kuşburnu yağı bu yağ asidinden dolayı zengin olduğundan, bu konuyla ilgilenebilir. Bununla birlikte, araştırma burada sınırlıdır. Bu yüzden dermatoloğunuza danışın.

  • Anti-Aging ve Leke Giderici Özellikleri 

Kuşburnu yağının A ve C vitaminleri kollajen üretimini uyarır ve yaşlanma karşıtı faydalar sunar. Kırışıklıkları (özellikle göz çevresi) ve ince çizgileri azaltır. Yağ ayrıca cilt gençleştirici özelliklere sahip olan likopen içerir. Yüzünüzdeki kimyasalları kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, kuşburnu yağı iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca koyu lekelerin tedavisinde de bilinir.

Kuşburnu yağı cilt tonunuzu hafifletmek için kullanılabilir. Karanlık noktaların tedavisinde özellikle yararlı olduğu için, cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yağın büzücü özellikleri gözeneklerinizi sıkılaştırır ve aynı zamanda cildinizi beyazlatmanıza yardımcı olur.Bir damla hindistan cevizi yağı ile iki ile üç damla kuşburnu yağını karıştırıp cildinize masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem göz altı koyu lekeleri ve çevresi içinde  yardımcı olabilir.

  • Cilt Hastalıklarına Yardımcı Olur

Kuşburnu yağı, egzamadan kaynaklanan iltihap ve ağrının tedavisine yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca cildi nemlendirir ve kurumaya devam etmesini engeller – bu da egzama hastalarının karşılaştığı diğer bir sorundur. Yağdaki A ve C vitaminleri de cildin elastikiyetini sağlar. Etkilenen bölgeleri su ile temizleyin. Temiz ve yumuşak bir bez kullanarak kurulayın ve cilde üç damla kuşburnu yağıyla masaj yapın.  Doğal olarak kurumasını bekleyin. Banyo yapmadan önce günde bir kez tekrarlayın.

Rosacea tedavisi için birkaç damla kuşburnu yağını üzüm çekirdeği veya badem yağıyla karıştırabilir ve banyo yapmadan önce her sabah etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Aynı ilaç hiperpigmentasyon ve keratoz pilarisin tedavisinde de kullanılabilir.Kuşburnu yağını döküntülere uygulamak, aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri sayesinde onları yatıştırmaya yardımcı olabilir.

  • Yanıklar ve Çürükler için Kuşburnu Yağı 

Kuşburnu yağının yenilenen ve antioksidan etkileri sayesinde yanıkların ve çürüklerin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Ve esansiyel yağ asitlerinin varlığı da skarlaşmayı – yara izini – önleyebilir. Kuşburnu yağı uygulamasının keloid yaralarını tedavi ettiği ve yara iyileşmesini hızlandırdığı da bulunmuştur.

  • Kuşburnu Yağıyla Dudak Bakımı

Kuşburnu yağı da dudakların rengini hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca onları güneşten korur. İki damla kuşburnu yağını bir çay kaşığı hindistan cevizi yağıyla karıştırın.  Bu doğal dudak düzelticiyi çatlamış veya kuru dudaklarınıza günde birkaç kez uygulayın. Ayrıca kuşburnu yağını bir dudak kremi olarak da uygulayabilirsiniz – bu, lapa lapa dudaklarının tedavisine yardımcı olur.

  • Çatlak İzlerine Kuşburnu Yağı 

Çatlak izleri, cildinizdeki kollajen ve elastik yırtıldığında ve sonuç olarak skar oluşturduğunda ortaya çıkar. Kuşburnu yağının  cilt tarafından kolayca emildiği bilinmektedir. Esansiyel yağ asitleri kollajen üretimini uyarır. Yağ ayrıca epidermisi yumuşatır ve nemlendirir. Yağ asitleri, daha sonra cildinizin rejeneratif güçlerini harekete geçiren prostaglandinlere dönüşür. Bu sonuçta çatlaklara karşı korur. Sorunlu bölgelere birkaç damla kuşburnu yağı sürün – bu sizin göğsünüzü ve karnınızı da içerebilir. Bu prosedür ayrıca hamilelik sırasında oluşan hiper pigmentasyon olan melazmanın tedavisine de yardımcı olabilir.

 

Doğal yağlar cilt bakımında oldukça fazla kullanılmaktadır sadece bu yağları güvenilir yerlerden almayı ve her ihtimale karşı demtoloğunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close