Genel

Cilt Bakımında Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?,Cilt Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı , sadece bir yenilebilir yağ ve saç toniği  olarak değil, aynı zamanda mükemmel bir masaj yağı ve cilt için bir nemlendirici olarak tüm dünyada kullanılmaktadır. Dünyanın hindistancevizi parçalarının kolayca bulunabildiği ve birçok yönden kullanılabildiği tropik bölgelerde, yerliler güneşin zararlı ışınlarından korunduğuna inandıkları için hindistan cevizi yağını cilt için kullanırlar . Bu nedenle, herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi içermeyen bu doğal yağ, cildi işlenmiş ve suni güneş kremlerinden daha iyi  koruyabilir.

Hindistan cevizi yağının cilt için bu kadar faydalı olmasını sağlayan en iyi özellik, bu durumun acımasız hale gelmemesidir. Cilde uygularken, diğer birçok yağın aksine, daha fazla zaman işleyebilir. Hindistan cevizi yağının bu çeşitli yararlı özellikleri nedeniyle , çeşitli cilt bakım kremlerinde önemli bir bileşen olarak kullanılır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan Cevizi YağıHindistan cevizi yağı, geleneksel olarak yağın ham hindistancevizi veya kurutulmuş hindistancevizi çekirdekleri ile ekstrakte edilmesiyle elde edilen oldukça doymuş bir yağdır.Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşar, hatta eriyebilir.  Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ formları olan orta zincirli yağ asitleri açısından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık% 65’ini oluşturur.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri şunlardır:

Laurik asit: % 49

  • Myristik asit: % 18
  • Kaprilik asit: % 8
  • Palmitik asit: % 8
  • Kaprik asit: % 7
  • Oleik asit: % 6
  • Linoleik asit: % 2
  • Stearik asit: % 2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık% 90 oranında doymuş yağ olmasına rağmen , küçük miktarlarda mono ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir.

Cilt Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı için aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Dudak Jeli Olarak 

Dudaklarımızdaki çatlaklar endişe, rahatsızlık ve utanç kaynağı olabilir. Kimyasal jeli dudaklara uygulamak, toksik olsa bile jelin bir kısmını tüketmenizi sağlayabilir. Bazı jel türleri yenilebilir, ancak hala bu kimyasalları yemek istemiyorsunuz hindistan cevizi yağı bu gibi durumlarda ideal bir alternatif olarak gelir. Hızlı bir şekilde hareket eder ve  yutsanız  bile, sadece size ek faydalar sağlayacaktır.

Cilt Yumuşatıcısı Olarak 

Hindistan cevizi yağı, mükemmel bir cilt yumuşatıcısıdır ve kuru ve sert cilt koşullarına maruz kalmanız durumunda  ideal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Avuç içlerine biraz hindistancevizi yağı sürün,  sonra yüzünüze, ellerinize veya nemlendirici etkiyi görmek istediğiniz yere sürün . Hindistan cevizi yağı da, ayakta durmayı gerektiren aşırı soğuk veya yorucu iş nedeniyle meydana gelebilecek sertleşmiş ve çatlamış ayaklar için iyidir. Ayaklarınızdaki çatlaklar kaybolmaz, ancak etkilenen bölgeye hindistancevizi yağı uygularsanız ayaklarınız gün içinde daha yumuşak olur.

Bir eksfoliye olarak, hindistancevizi yağı, tuz ve şeker gibi diğer peeling   malzemelerle birlikte , etkileri büyük ölçüde artırabilir. Aşırı ölü cildi başarılı bir şekilde kazıyarak cildinizi tahriş etmeden gözenekleri tıkayan maddeleri tahriş edebileceksiniz. Yağın doğal yatıştırıcı doğası  peeling malzemesini mükemmel bir şekilde birleştirir ve cildinizi eşit bir renk, kapalı gözenekler ve yumuşak bir doku ile bırakır.

Makyaj  Temizleyici

Hindistan cevizi yağı da makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Bu yaygın değildir, ancak dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, diğer çıkarıcıların hassas kimyasallara veya hassas alanlara girmesinin sert kimyasalları hakkında endişe duymadan, makyajlarını kaldırmak için kullanmaktadırlar.

Cilt Rahatsızlıkları

Hindistan cevizi yağı, cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan E vitamini içerir. Hindistan cevizi yağının sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için etkilidir. Ancak, bu iddiaları kanıtlamak veya reddetmek için bilimsel araştırmalar devam etmektedir. Araştırmanın büyük bir kısmı protein içeriğinden bahsetmektedir, çünkü çeşitli cilt rahatsızlıklarıyla ortaya çıkabilecek hasta ya da ölmekte olan hücrelerin yerini yeni, sağlıklı hücreler almaktadır. Bu şekilde, hindistan cevizi yağı sadece  enfeksiyonu ile mücadele etmez mikrobiyel durumları vücuttan atar, aynı zamanda bu cilt bozukluğunun hasar veya görünür izlerini de iyileştirirler.

Yaşlanma Karşıtı

Geleneksel olarak hindistan cevizi yağı, yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle  etkilidir.Hindistan cevizi yağı kullanmayan birçok kişi için çeşitli uygulamaları kafa karıştırıcı olabilir.   Soğuk iklimlerde hindistancevizi yağı cilt kreminiz gibi katkılı  olabilir. Cilt bakımı için avucunuza biraz hindistan cevizi yağı  alın. Sonra, avuç içlerinizi birlikte ve istenen alanın derisine sürün. Ayrıca hindistan cevizi yağını bir parça pamuk üzerine koyabilir ve cildinize sürebilirsiniz. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağını diğer doğal cilt bakım yağları kadar sık ​​tekrar etmek gerekli değildir; Cildinizde uzun süre dayanacak koruyucu bir kalkan oluşturmak için sadece küçük bir miktar gerekir.

Cildiniz için son derece yararlı olan hindistan cevizi yağı ayrıca diğer bitkisel yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir. Zeytinyağı ile Cilt Bakımı  yazımız bu açından örnek teşkil etmektedir. Linke tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close