Cilt Bakımı

Buhar Banyosu Faydaları

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?,Buhar Banyosunun Cilde Etkileri,Hangi Esansları Kullanabilirim?

Buhar banyosu ile bakım yapmak eskiden beri kullanılan yöntemlerden biridir. Cildi temizlemek, canlandırmak, rahatlatmak ve toksinlerden arındırmak için en doğal yöntemdir. Gün boyu yüzümüzde kalan makyajdan, dışarıdaki tozlar ve kirlerden etkilenen yüzümüzün temizliği için ilk kullanmanız gereken bakım türü bile denebilir. Buhar banyonuzu yaptıktan sonra maskenizi ve nemlendirici kremlerinizi kullanmaktan çekinmeyin, buhar banyosundan rahatlamış ve temizlenmiş cildiniz size teşekkür edecek.Üstelik masrafı da yok denecek kadar az!

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

 

Buhar banyosu nasıl yapılır?Buhar banyosu için hazırladığınız suyunuzu kaynatmadan önce yüzünüzü temizlemelisiniz. Böylece banyonuzun etkisi daha fazla olacaktır. Yüzünüzü temizledikten sonra kaynattığınız suyu bir kaba alın. Havlunuzu yanınızdan ayırmamanız iyi olur. Farklı esanslarda yağları kaynar suyun içerisine ekleyerek banyonuzun etkisini daha fazla arttırabilirsiniz. Başınızı kabın üzerinde tutarak buharın yüzünüzle temas etmesini sağlayın, havlu ile başınızın üzerinde boş kalan alanı kapatıp buharın yüzünüze daha yoğun temasını sağlayın. Buharı içinize çekmek sizi daha çok rahatlatacaktır, özellikle papatya gibi rahatlatıcı yağlardan kullandıysanız. Yaklaşık 10 – 15 dakika arası buharla baş başa kaldıktan sonra artık başınızı kaldırabilirsiniz. Sıcacık buhar banyonuzun üzerine yüzünüze birkaç kez soğuk su çarpmanız cildinizde şok etkisi yapacaktır ve cildiniz eskisinden de yumuşak olacaktır.

Buhar Banyosunun Cilde Etkileri

 

  • Cildinizin daha sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur: Buharın gözeneklerinizi temizleyip sıkılaştırıcı, temizleyici etkisi vardır. Bu da cildinizin daha sıkı ve sağlıklı görünmesinde size yardımcı olacaktır.
  • Cildinize doğal bir parlaklık katar: Ölü derilerden arınıp temizlenen cildinizde gözle görülür parlaklığı siz de fark edeceksiniz. Üzerine nemlendirici kullanmanız bu etkiyi devamlı kılacaktır.
  • Cildinizi temizler ve siyah nokta oluşumunu önler: Buhar banyosunu yaptıktan sonra cildiniz yumuşar ve yüzünüzü kirlerden, siyah noktalardan, yağ bezesi gibi yüzünüzden istemediğiniz kusurlardan arındırmanız daha kolay olacaktır. Normalde çıkmaya inat eden siyah noktalar görün bakın nasıl kolayca çıkacak ve cildinizdeki kötü görünüme bir son verecekler.
  • Yüzünüzde oluşan kırışıklıkları giderir: Buhar banyonuzu düzenli olarak yaptığınız sürece kırışıklıklarınıza veda edebilirsiniz. Kan dolaşımınızı da hızlandırarak aynada daha sağlıklı ve canlı bir cilt ile bakışmanızı sağlayacak.

Hangi Esansları Kullanabilirim?

 

  • Papatya ve lavanta yağı cildinizi daha çok rahatlatmak için birebirdir.
  • Nane, aloe vera , okaliptüs yağlarını kullanmanız özellikle grip dönemindeyseniz çok faydalı olacaktır.
  • Limon, çay ağacı, meyan kökü yağları lekeli bir cildiniz varsa suyunuza damlatsanız iyi olacak.

Buhar banyosu yukarıda aktarıldığı gibi cildin kendini yenileme işlemidir. Fakat cilt bakımı burada bitmemektedir. Cilt bakımınızı farklı yöntemler ve maskeler ile daha ileriye taşıyarak cildinizin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Buna yardımcı olmak açısından aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Pürüzsüz Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler

Cilt Bakımında Vitaminlerin Önemi

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close