Genel

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağı, Badem Yağının Cilde Faydaları ,Cilt Temizliği için Badem Yağı,Göz Altı Lekeleri için Badem Yağı,Egzama ve Sedef Hastalığı için Badem Yağı ,İnce Çizgileri ve  Yaşlanma Belirtileri için Badem Yağı 

Badem yağının kullanımına artık kimse yabancı değildir. Sağlık için badem yağı, cilt için,saç için, cilt maskeleri için… diye uzayıp giden bir liste vardır. Tabiki bu listede badem yağının satışı yapmak için gereksiz abartmalar veya göz boyamalar olabilir.Bizler sizlere badem yağının cilde faydaları hakkında gerçek bilgiler vermek adına bu yazıyı sunuyoruz. Umarım bir farkımız olur ve sizlere yardımcı oluruz.

Badem Yağı 

Badem yağı, sağlık yararları için yoğun bir şekilde  kullanılmıştır. Güneydoğu Asya’da ve Badem ağacının ilk olarak evcilleştirildiği yerdir ve ayrıca Akdeniz bölgesinde çok popülerdir, badem çekirdekleri ve onlardan ekstrakte edilen yağ özü, kalp ve cilt sağlığını teşvik etmekle tanınmıştır. Şimdi bu yağımız bizim kalp, cilt ve saçlar için çok iyi  mineraller ve vitaminler barındırmanın yanı sıra E vitamini, tekli doymamış yağ asitleri, protein, potasyum ve çinko açısından zengindir.

Badem YağıFakat badem yağı çeşitlidir. Yani, acı ve tatlı olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Acı badem yağı, işlenmesinde toksik hidroklorik aside dönüşen amigdalin adı verilen bir glikozit içeren acı bademlerden elde edilir ve tıbbi açıdan faydaları olmasına rağmen genelde kullanımı güvenli değildir.  Tatlı badem yağı ise aslında devamlı yaraları yazılan badem yağının kendisidir. Cilt ve saç bakımı için yaygın olarak kullanılan yağdır. Pek çok mutfak kullanımı da var.

Badem Yağının Cilde Faydaları 

Badem yağı, bebek cildinde bile güvenle kullanılabilen hafif, hipoalerjenik bir yağdır. Aslında, bebekler için en iyi masaj yağıdır. Hafifçe cilde sürüldüğünde, tamamen emilir ve banyo uygulamasından sonra uygun hale gelir. Emilimi arttırmak için, uygulamadan önce yağı vücut sıcaklığına ısıtmak iyidir. Bu doğal yağın çoğu insanın hoş bulduğu hafif bir kokusu vardır, ancak kişiselleştirmeniz için birkaç damla lavanta yağı veya tercih ettiğiniz diğer kokulu uçucu yağları karıştırabilirsiniz.Badem yağı doğal olarak bu son derece güçlü antioksidan sahibi E vitamin ile doludur. Yağın düzenli olarak uygulanması, cildinizi yumuşak ve esnek tutarak oksidatif stres ve UV radyasyonundan koruyabilir.

Cilt Temizliği için Badem Yağı

Badem yağı dokuda hafiftir ve cildin derinliklerine kolayca nüfuz eder, cilt gözeneklerinde ve kıl foliküllerinde biriken kir ve döküntüleri yumuşatır ve parçalara ayırır. Bu siyah nokta ve sivilceyi önler. Yağdaki A Vitamini içeriği sayesinde, sivilcelerin nüks etme olasılığında azaltmaya yardımcı olabilir.

Badem yağı, alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha az olduğundan hassas ciltte güvenle kullanılabilir. Göz çevresindeki  alandan  makyajı çıkarmak için mükemmeldir. Pamuklu bir pedin yağa batırılması ve yüzünüze uygulanması yeterlidir. Gözünüze kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekir. (Merak etmeyin kör etmez, ama gözünüz hafifçe yanabilir )2 dakika beklemeye bırakın ve ardından yeni bir pamuk parçası ile hafifçe silin.

Badem yağı ve ince şeker ile doğal bir yüz peelingi olarak kullanılabilir. Onları birlikte karıştırın ve yüzünüze uygulayın, kirleri ve ölü hücreleri nazikçe kaldırmak için daireler halinde çalışın. Daha sonra su ile yıkayın. Güzel ve parlak bir cilt için her hafta tekrarlayın.

Göz Altı Lekeleri için Badem Yağı

Gözleriniz altında koyu renkli daireler ve torbalar varsa, badem yağı yardımınıza gelebilir. Yatağa gitmeden önce her gece yağı uygulayın. Yaklaşık iki hafta içinde fark edilebilir bir fark göreceksiniz. Evet tamamen geçmeyecek ama en azından durumunuzu rahatlatacak ve size daha sonrası için asla zarar vermeyecek. Güneşe maruz kalmak cildi etkileyebilir ve kızarıklığa neden olabilir. Hızlı iyileşme için badem yağını bu yamalar üzerinde uygulayın. Yağ ile istenmeyen bir bronzluk da aydınlatılabilir. Bir tatlı kaşığı balla birkaç damla limon suyu ve badem yağı karıştırın. Parmakla ovun ve bir saat bekletin. Soğuk su ile yıkayınız.

Egzama ve Sedef Hastalığı için Badem Yağı 

Bu problemler, vücudun dış ve iç tetikleyicilere olan tepkilerinden kaynaklanır, ancak etkilenen bölgelerin derisini kuru ve kaşıntılı hale getirirler. Kazıma işleri daha da kötüleştirebilir. Cilt kırıldığında ağlamaya ve kabuklu hale getirmeye başlar. Aynı zamanda bu kronik durumların yönetimini zorlaştırabilecek bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara yol açar.

Yapabileceğimiz en iyi şey, etkilenen cildi kaşıntıyı azaltmak için yumuşak ve nemlendirilmiş halde tutmaktır. Badem yağı bu konuda yardımcı olur. Hafif, hipoalerjenik bir yağ olan bu yağ, cildi daha fazla tahriş etmeden nemlendirir.

Yağı kendi başına kullanın ya da daha iyi sonuçlar için diğer esansiyel yağlarla karıştırın. Örneğin, jojoba yağı, hasar görmüş cilt üzerinde uzun süreli koruyucu bir tabaka oluşturabilen bir sıvı balmumudur. Nem kaybını ve alerjen ve mikropların girişini önler. Ancak Jojoba yağı, hassas cildi tahriş edebilecek güçlü bir yağdır. Badem yağı ile seyreltildiğinde daha iyi tolere edilir.

İnce Çizgileri ve  Yaşlanma Belirtileri için Badem Yağı 

Pürüzsüz, esnek bir cilt gençliğin bir göstergesidir, ancak bu kusursuz görünümün arkasında kollajen adı verilen yapısal bir protein bulunmaktadır. Kollajen, cildin altında eşit bir tabaka oluşturur ve cildin gerginliğini koruyan, ancak esnek olan iyi bir dolgu görevi görür. İnce kırışıklıklar, cildin incelmesi ve altındaki kollajen dolgudaki düzgünsüzlük nedeniyle yaşlandıkça ortaya çıkar.

Doğal yaşlanma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak erken yaşlanma, güneşe, tütün dumanına ve dehidrasyona aşırı maruz kalmadan kaynaklanabilir. Uygun koruyucu önlem ve cilt bakımı ile yaşlanma süreci bir dereceye kadar yavaşlatılabilir. Badem yağının burada size yardımcı olabilir. Oksidatif stres , kollajen tabakasının bozulmasının temel nedenidir. Badem yağı, bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan E Vitamini içerir. Kollajen tabakasına yapılan hasarın bir kısmının onarılmasına yardımcı olabilir. Yağ özellikle protein bakımından zengindir ve kolajen oluşumu için gerekli amino asitleri sağlayabilir. Yağın harici uygulanması, cildin nem kaybını azaltarak dehidrasyonu önleyebilir.

 

Bitkisel yağlar size mucizeler getirmez ve sorunlarınızı hemen çözmez fakat sabırlı davranırsanız, kimyasalların yarattığı örtü yerine daha az cilt sorununuz ortaya çıkar. Aşağıdaki yazılarımız ayrıca bu konularda sizlere yardımcı olabilir. Sağlıcakla kalın…

Cilt Bakımında Kuşburnu Yağı

Pürüzsüz Cilt Bakımı İçin Yapılası Gerekenler

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close